1 siders PDF

Cubakrisen: årsager, frygt og konsekvenser

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Cubakrisen: årsager, frygt og konsekvenser er en historie-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 1 side (385 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2014.

Denne opgave redegør for Cubakrisen i oktober 1962, hvor verden stod på randen af atomkrig mellem USA og Sovjetunionen. Den forklarer krisens opståen med missilopstilling i Tyrkiet og Cuba, samt den intense frygt for en 3. Verdenskrig. Opgaven diskuterer også det store fokus på krisen og vurderer risikoen for lignende konflikter i dag.

Redaktørens vurdering
7 God
Klar og informativ besvarelse af spørgsmål om Cubakrisen. Giver en god introduktion til emnet og er relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomkrig
  • cubakrisen
  • den kolde krig
  • international politik
  • john f. kennedy
  • missilkrisen
  • nikita khrusjtjov
  • sovjetunionen
  • usa

Hvad handlede Cubakrisen om?Cubakrisen er en betegnelse for de 13 dage i oktober 1962, hvor USA og Sovjetunionen begge to fremsatte trusler om at anvende atomvåben. Krisen var kulminationen på Den Kolde Krig, og samtidig det tætteste verden nogensinde har været på en atomkrig mellem de to atommagter.

Krisen opstod, efter at USA havde opstillet atombevæbnede missiler i Tyrkiet og Italien, og som et svar påbegyndte Sovjetunionen opstillingen af en række raketanlæg til fremførsel af mellemdistanceraketter. Fuldt operationsdygtige ville raketterne kunne nå Washington D.C. og en række andre mål i USA. Krisen stod på fra den 16. oktober 1962, hvor de sovjetiske missilinstallationer på Cuba blev opdaget, og 13 dage frem til den 28. oktober 1962, da den sovjetiske leder Nikita Khrusjtjov offentliggjorde, at installationerne på Cuba ville blive demonteret.

Hvorfor frygtede man at Cubakrisen kunne være begyndelsen til 3. Verdenskrig?

Man frygtede det fordi, man var bange for at både USA og Sovjet ville affyre missiler mod hinanden, og derved starte en 3. Verdenskrig. For hvis begge affyrede, ville det gå udover alle større lange i Europa, og samtidig gøre store skader på USA. Og derfor frygtede man at Cubakrisen ville vælte læsset, og få enten USA eller Sovjetunionen til at fyre de altødelæggende våben af.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver