1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Kohberg reklamer med Sidney Lee

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Kohberg reklamer med Sidney Lee er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (796 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. april 2014.

Denne opgave analyserer Kohbergs tv-reklamer med Sidney Lee, der benytter humor og kendis-endorsement til at markedsføre boller og nyt nordisk brød. Opgaven undersøger brugen af Sidney Lee som humoristisk indslag, farvevalg og kameravinkler. Den diskuterer også målgruppen for reklamerne og perspektiverer til Leasy's markedsføring.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af tv-reklamer med fokus på markedsføringsteknikker, kendisbrug og målgruppe. Giver god indsigt i reklameanalyse.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • humor i reklamer
  • kendis-endorsement
  • kohberg
  • leasy
  • målgruppeanalyse
  • markedsføring
  • sidney lee
  • tv-reklamer

Denne opgave omhandler at jeg skal analysere og fortolke Kohbergs reklamer, hvor de gerne vil markedsfører deres boller og nyt nordisk brød. Kohberg benytter en anerkendt teknik, hvor de benytter en kendis(Sidney Lee) som humoristisk indslag i reklamen. Denne metode med at benytte kendisser, bliver brugt i 20-25% af alle amerikanske reklamer, hvor det kun benyttes i 9-10% af danske reklamer.

Det som Sidney Lee giver denne reklame, er et humoristisk indslag som lader ham fremstå dumt, for at tv-seeren husker produktet frem for andre. I reklamerne benytter de det amerikanske udtryk som Sidney Lee giver sine følgere, hvor han blander det amerikanske med danske. Sidney Lee bliver derfor mindre intelligent at hører på, at han ikke kan udtale det speakeren siger, fordi han blander det med amerikansk.

I reklame ”A” har Kohberg fokus på at sælge deres produkter, med fokus på boller. Reklamen starter med at hovedpersonen ligger i nogle hø baller, hvor speakeren henvender sig til ham, for at bede ham om at forklare produktet. Sidney Lee har problemer i at udtale det korrekt, og da speakeren fortæller at dette henvender sig til kvinderne, begynder han at vise muskler og charme. Nu starter en debat mellem speakeren og Sidney, hvor speakeren vil have at han udtaler det ordentligt. Efter et par forsøg, slutter reklamer med at speakeren selv præsenterer produktet. I reklamen benyttes meget lyse farver under indspilningen, dette giver at selve produkterne fremhæves med rød, grøn, turkis og blå farve. Reklamen slutter også med at de benytter en gul farve som bagrund, og fremhæver rød, grøn, turkis og blå farve på produkterne. Det citat som Sidney Lee bruger, bliver også merkeret med stort og sort. ”hva’ skal’ jeg sige…? Boller from Cowberg”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver