D. 12 Marts 1943 var lægen Thorup Petersen blevet inviteret på flæskeæggekage af kroejer Marius Fiil. Imens de sad der, kom en mand ved navn Ole Geisler ind. Ole Geisler havde til opgave at samle alle trådene omkring modstandsarbejdet i hele Jylland. Ole spurgte Thorup om han ikke var doktoren, da han havde bekræftet det. Spurgte Ole, Marius om han ikke ville være med at starte den her modstandsgruppe. Det ville han godt, der efter begyndte han at samle en masse mennesker ind som ville være med.
Menneskerne
Marius Fiil var ejer af Hvidsten kro, sammen med sin kone, Gudrun. Marius gik ind i modstandsbevægelsen i 1943 og dannede Hvidsten gruppen.
Niels Fiil var søn til Marius.
Peter Bergenhammer Sørensen var Marius svigersøn.
Kristine Fiil var datter af Marius Fiil og var gift med Peter Bergenhammer Sørensen.
De øvrige medlemmer var:
Gudrun Fiil
Gerta Fiil
Henning Andersen Møller
Barner Andersen
Svend Andersen
Johan Kjær Hansen
Albert Iversen
Niels Kjær
Søren Peter Kristensen
Anders Venning Stensgaard
Andreas Stens
Jens Stens
I alt var de 16 medlemmer. De havde kontakter rundt omkring.
Sted
Hvidsten gruppen foregik i Hvidsten nord for Randers. Deres møder foregik på selve Hvidstens kroen, ved landevejen mellem Randers og Mariager. Nedkastningerne af englænderne foregik på Allestrup-gårds marker, ikke langt fra kroen. Englænderne kaldte stedet for Mustard Point. Mustard Point var et af de bedste nedkastning steder i 2. Verdenskrig. I det år hvor Hvidsten gruppen eksisteret blev der nedkastet 7 faldskærmsfolk og 30 containere.
Det er gratis at oprette en konto