Samfundsfag

Samfundsfag er en samfundsfag-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (210 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 3. maj 2014.

  • Samfundsfag
  • 8. klasse
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Samfundsfag

Dette er en opgave om polketinget og politik, vi fik besked på at vi skulle gøre det grundigt og vi fik et flot 7 tal for opgaven. Du kan måske få lidt hjælp fra os af. håber jeg.

Uddrag fra opgaven

Venstre ”Pengene har det bedst i borgernes lommer” Venstre har bogstavet v på stemmesedlen. Venstres formand er Lars løkke Rasmussen som overtog statsministerposten i 2009 af Anders Fogh Rasmussen. Men efter valget i 2011 måtte han give posten til Socialdemokratiet, som har formanden ved navn Helle Thorning Schmidt. rightVenstre er et af vores ældste partier. I 1870 blev partiet Det Forende Venstre. Den gang bestemte de rige og Københavns borgere politik gennem partiet Højre. Højre var et konservativt parti. Hvad mener Venstre Venstre vil gerne have skattelettelse. At staten skal hjælpe dem som ikke kan tage varer på sig selv.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver