A: Redegør kort for indholdet i og formålet med stabilitets- og vækstpagten.
Formålet med stabilitets- og vækstpagten er at medlemslandene skal have holdbare og gode offentlige finanser. De skal på den lange sigt, sikre en stabil offentlig budgetsaldo som er tæt på balancen eller i overskud. Stabilitets- og vækstpagten er tilknyttet ØMU’en, det er en pagt som skal sikre at medlemslandene overholder en budgetdisciplin, så stabiliteten og væksten styrkes. Det betyder bl.a. at medlemslandenes budgetunderskud ikke må overstige 3% af landets BNP. Samt at medlemslandenes udlandsgæld ikke må overstige 60% af landets BNP.
B: Forklar med inddragelse af forsyningsbalancen, hvad der mener med følgende citat fra bilag 2: ”…og landets eksportafhængighed gør det sårbart over for en global afmatning. Tyskland er nødt til at arbejde på sin hjemmemarkedsefterspørgsel.”
Eksporten er steget markant i Tyskland, hvilket bl.a. skyldes at de har en løntilbageholdenhed hvilket giver dem et forspring i forhold til det internationale marked. Den tyske eksport udgjorde 43% af landets BNP hvilket er meget højt. Japan havde til sammenligning en eksport på 13% og USA på 11% af landets BNP.
Tyskernes import er derimod gået meget ned. Flere eksperter udtaler at de mener tyskerne er nødt til at gøre noget for at sætte gang i forbruget og investeringerne på hjemmemarkedet. Tyskland er altså pga. den lave import meget afhængige af deres eksport og det gør deres økonomi meget sårbar. Fordi hvis Tyskland fx ikke importere varer fra Danmark, så tjener vi i Danmark ikke så mange penge og så importere vi færre varer fra bl.a. Tyskland, og derfor er Tysklands eksport altså meget sårbar. Tyskland er et af de vigtigste handelslande i EU fordi det er så stort et land og har et stort marked og derfor er det meget vigtigt de igen begynder at importere så alle landene i EU får en god vækst. Når man ser lønstigningerne i Tyskland set i forhold til Danmark er tyskerne heller ikke steget særlig meget i løn og derfor er forbruget også faldet.
Det er gratis at oprette en konto