1 / 5 sider - klik for at bladre

Blodtypebestemmelse med Eldonkort

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Blodtypebestemmelse med Eldonkort er en biologi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.389 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 25. august 2014.

Rapport om et forsøg med blodtypebestemmelse ved hjælp af et Eldonkort. Opgaven redegør for ABO og Rhesus systemerne, herunder antigener, antistoffer og genotyper. Den beskriver forsøgsmetoden, præsenterer resultater for egen blodtype og klassens fordeling, samt diskuterer fejlkilder og perspektiverer til Danmarks befolkningsfordeling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport om blodtypebestemmelse med Eldonkort. Indeholder grundig teori, metode, resultater og diskussion, hvilket giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • abo systemet
  • antigener
  • antistoffer
  • biologi
  • blodtyper
  • eldonkort
  • forsøgsrapport
  • genetik
  • rhesus systemet

Vores formål med dette forsøg er at finde vores blodtype udfra et Eldonkort. Vi vil også vi finde ud af om vores blodtype passer med vores forældres. Og til sidst vil vi prøve at sammenligne klassens fordeling af blodtyper med Danmarks fordelingen af blodtyper.

Hypotese: ” Jeg forventer at jeg finder ud af hvad min blodtype er ud fra eldonkortet” Fordi at eldonkortets sntistoffer vil blive påvirket af mine antigener i mit blod, og derved vil flterne på eldonkortet enten agglutinere eller lade vær med at agglutinere

Teori

Vores blod kan enten være A, B, AB eller O. Og derudover er man enten Rhesus negativ eller Rhesus positiv.

ABO systemetMen indeler blodet i enten A, B, AB eller O. En person med blodtype B har på overfladen at sine rødeblodlegmer et protein, som hedder antigen B. Og en person med blotype A har antigen A. Personen med blodtype AB har antigen AB. Men hvis en person har blodtype O, så har personen hverken antigen A eller B, så det vil sige at blodtype O ingen antigener har. Dvs. at en person enten indeholder begge, det ene eller ingen at antistofferne A og B. Et antigen er bygget op af kulhydrater og proteiner som sidder på de rødeblodlegmer. Antigenerne er genetisk bestemt og det bestemmer ens blodtype. Udover antigener indeholder vores blod også antistoffer. Antistofferne dannes af immunforsvaret når systemet møder fremmede antigener, som det ikke kender. Hvis man har blodtype A har man antistof B (se billedet nederst i teori)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver