1 siders PDF

Over muren

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Over muren er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (612 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. september 2014.

En ung pige, Bella, klatrer over en glimtende mur og falder ind i en fortryllet verden. Her møder hun den magiske pige Alice, som hjælper hende tilbage. Fortællingen udforsker temaer som nysgerrighed, det ukendte og en uventet forbindelse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og engagerende kort fantasyfortælling med en klar narrativ bue. God inspiration for elever i kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • eventyr
  • fantasy
  • hemmelighed
  • kort historie
  • magi
  • nysgerrighed
  • parallelverden
  • venskab

Jeg så de nøgne træer, der havde tabt sine blade på det våde asfalt. Mennesker der gyngede og nogle der sad på jorden, og tænkte. Jeg kunne se det på deres ansigtsudtryk.

De brune blade var overalt. De blæste rundt, og nogle gange fløj en fugl forbi. Nogle gange flere fugle, i en flok, som skulle til de varmere lande. Bladene på buskene havde forskellige farver. Gul, brun, orange og nogle blade var endda stadig grønne. Himlen var helt hvid, fuld af skyer, og græsset var stadig grønt.

Jeg gik forbi en stor mur der glimtede, og stod og betragtede den lidt. Stenene på muren lignede små krystaller. Gad vide hvad der er bag den mur? Jeg tog fat i en af alle de små sten, der stak ud af muren, og begyndte at klatre. Jeg kiggede op, og så at jeg kom længere og længere op. Jeg træk mig selv op at sidde og kiggede ned.

Alice

Der lød et bump og jeg kunne mærke min ryg mod jorden. Jeg havde det som om, jeg lige var blevet gennemtæsket. Jeg åbnede øjnene. Himlen var lilla! Da jeg kunne stå op igen, blev jeg ret forvirret. Muren var væk. Jeg så blodet fra albuen løbe ned af armen og ned på græsset. Pludselig mærkede jeg en hånd på min skulder. Jeg begyndte at svede, og vendte mig endelig om. Jeg så en smuk, bleg pige. “Hvem er du?” spurgte hun.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver