1 / 2 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse af Ina Bruhns roman om sorg og venskab

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse af Ina Bruhns roman om sorg og venskab er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (621 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. september 2014.

Denne boganmeldelse handler om en roman af Ina Bruhn, der dykker ned i komplekse familieforhold og unges håndtering af sorg. Gennem karaktererne Nanna og Jens belyses emner som kærlighed, svigt, rygter og jagten på sandheden om et dødsfald. Opgaven giver et indblik i romanens handling og centrale temaer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid boganmeldelse med fyldestgørende resumé og identifikation af centrale temaer. God struktur og relevant for elever, der søger inspiration til boganmeldelser.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • død
  • familie
  • ina bruhn
  • kærlighed
  • sorg
  • søskendeforhold
  • ungdomsliv
  • venskab

Sværhedsgrad: Let / tilpasNøgleord: Kærlighed, sorg, venskab, søskendeforhold, død, druk, familie, svigt, rygter, skænderier og jalousi. Resumé: Nanna og Jens er søskende. De har mistet deres bror Peter, og deres familie er i sorg. Jens er lige kommet hjem fra Alperne. Nanna er skuffet over, at han tog væk fra familien og lod Nanna være alene med den sørgende familie. Nanna og Jens har begge en masse problemer. Nanna er vild med en fra hendes klasse, som hedder Sebastian. Hun er ulykkelig forelsket i ham, da han går, og har noget med én anden pige. Hun er utrolig vred på ham og vil gøre alt for at komme over ham, men det er sværere, end hun havde forstillet sig. Der går rygter om, at hun har været i seng med Niklas, som er en stille og nørdet dreng, der går i hendes klasse. Hun er vred over det rygte, for det passer ikke. Rygtet startede med, at Nanna var fuld til en fest, og hendes ven Kalle prøvede hele aften at få dem til at snakke sammen. Nanna skulle ud og kaste op, og Niklas gik med hende, så de var alene ude på toilet. Efter det gik der rygter om, at de havde samleje derude. Jens virker lidt ligeglad med Peters død, men jo længere man kommer ind i bogen, jo mere ked af det bliver han. Han prøver at finde ud af hvorfor Peter døde, da han ikke tror på, at det var en ulykke. Jens tager derfor ud og snakker med Peters venner. Imens han prøver at finde ud af, hvorfor han døde, så kæmper han også med kærligheden. Han er vild med en pige, der hedder Monika. Hun er en vild og underlig pige, der blev mobbet ud af hans klasse. De havde en gang noget sammen, men det stoppede, og Jens prøver alt, hvad han kan for at få hende tilbage.Jens og Nanna prøver begge at komme af med sorgen. Jens lukker sig inde i sig selv og bliver fraværende for omverden. Nanna forsøger at være konstant nærværende ved fx at rydde op i Peters ting. Hun begynder også at drikke sig fuld rigtig tit. I slutningen af bogen lærer de at leve med Peters død. Jens skal til at studere og videre i hans liv. Nanna dropper Sebastian, og samtidig med at hun lærer af give slip på Sebastian, så lærer hun at leve med Peters død. Vurdering:Jeg synes, at det er en rigtig spændende bog. Jeg blev virkelig grebet af den. Jeg synes, det er rigtigt godt, at den skifter fra, at man kan se det fra Jens synsvinkel til, at det er Nannas synsvinkel, man ser tingene fra. Det synes jeg er rigtig interessant, da piger og drenge ikke tænker ens, og man derfor får forskellige versioner af, hvad der sker i deres liv. Jeg synes også, at det var rigtig godt, at forfatteren slutter hvert kapitel af med et cliff hanger, som gør, at man glæder sig til at læse videre. Jeg vil give den 8 ud af 10, da det er en rigtig spændende bog, som er nem at læse, men selvom, jeg synes, at den er spændende, så måtte der godt være lidt mere spænding i bogen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver