1 / 2 sider - klik for at bladre

Margrethe Vestager: Baggrund og rolle som EU-kommissær

Det er gratis at oprette en konto

Margrethe Vestager: Baggrund og rolle som EU-kommissær er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (711 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. oktober 2014.

Redegørelse for Margrethe Vestagers politiske karriere, fra leder af Det Radikale Venstre til EU's konkurrencekommissær. Opgaven beskriver hendes baggrund, hendes syn på den nye post, og de konkrete opgaver hun står overfor, herunder sager mod IT-giganter som Google og Microsoft. Den diskuterer også Danmarks fordele ved hendes position i EU.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for Margrethe Vestagers karriere og hendes rolle som EU-kommissær. Indeholder relevante detaljer og analyser af hendes opgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk politik
  • det radikale venstre
  • eu
  • eu-kommissær
  • google
  • karteller
  • konkurrencekommissær
  • margrethe vestager
  • microsoft

Bagrund: Margrethe Vestager Hansen er 46 år og født i Glostrup men opvokset i Ølgod, hun er den ældste blandt 4 søskende, hendes forældre var også en del af dansk politik, de var nemlig også aktive i det Radikale Venstre. Margrethe er gift med en ved navn Thomas Jensen, sammen har de 3 døtre.

Fra år 2007- indtil for nogle uger siden har hun været leder for det politiske parti det Radikale Venstre samt økonomi og indenrigsminister som hun blev i oktober 2011 samme år var hun også Danmarks vicestatsminister. Men her fornyligt har man Igennem en længere periode haft spekulationer om at Helle Thorning-Schmidt ville forlade statsministerposten i Danmark og indtage en fremtrædende post i EU, men det skete ikke og i stedet blev det sidst i august overraskende meddelt at Vestager ville blive ny EU-kommissær. Vestagers udskiftning med EU frem for Det Radikale Venstre har man vurderet at det var en svækkelse at miste Vestager i partiet, da hun er deres absolutte topspiller.

Magrethe´s post i EU: Vestager udtaler - Det er ikke en gammel drøm, men vi skulle jo finde en kommissær. Det var en bunden opgave fra den danske regering, siger Vestager. Vestager ville gerne havde haft en post som havde noget med økonomi at gøre men i stedet blev hun Konkurrencekomissær hun har udtalt sig at i stedet for at forelske sig i lige præcis en ting - og så få noget andet, måske endda noget bedre - så kan man blive utrolig skuffet over det, man får, fordi man havde lagt sig fuldstændig fast på, at det var lige præcis det, det skulle være. Derfor er jeg gået ind til det med en åben indstilling, hvis jeg ved jeg kan bidrage til det jeg er gået indtil så er det det jeg gør og vil, siger Vestager.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver