1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Naja Marie Aidts novelle 'Slik'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Naja Marie Aidts novelle 'Slik' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (764 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. oktober 2014.

Denne opgave indeholder en analyse og fortolkning af Naja Marie Aidts novelle 'Slik' fra novellesamlingen 'Bavian' (2006). Den undersøger et ægtepars reaktion på en anklage om butikstyveri og hvordan hændelsen påvirker deres forhold. Opgaven fokuserer på temaer som fortvivlelse, vrede og ændringer i parforholdet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Naja Marie Aidts novelle 'Slik' med fokus på narrative virkemidler, karakterudvikling og temaer. Giver god indsigt i teksten.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bavian
  • butikstyveri
  • fortvivlelse
  • konflikt
  • litterær analyse
  • naja marie aidt
  • novelleanalyse
  • parforhold
  • slik
  • vrede

Jeg vil i det følgende give en analyse og fortolkning af novellen ”Slik” skrevet af Naja Marie Aidt, fra novellesamlingen ”Bavian” fra 2006 i Berlingske Tidende.

Teksten handler om et ægtepar på cirka 50-60 år, som har været inde og handle i den lokale købmand. Parret har besluttet sig for at købe 2 poser bland-selv slik, fordi de synes de havde brug for lidt forkælelse. Da de kommer til kassen, glemmer de at putte poserne op på båndet, og det opdager butiksdetektiven, som straks kommer over, og beder konen om at komme med hende. Manden prøver at berolige detektiven, og siger de bare havde glemt at putte poserne på båndet, og de ville gøre det med det samme, men kvinden er ikke til at tale til fornuft. Manden bliver ekstremt aggressiv og fortvivlet over, at der ikke er noget at gøre. Han bliver så oprevet, and han smider nogle mønter ned til kasseren, som er helt forlegen. Manden begynder at løbe rundt u butikken for a finde sin kone, og da han til sidst falder ned i en masse dåser, står konen bag ved ham helt grædefærdig, hvorefter de bliver ført ud, og de kører hjem i stor hastighed.

Indledningen er in medias res, da man ikke får særlig meget at vide om personerne, man kan gætte sig til at se nok er i pensionsalderen, og at det snart eller er sommerferie og de køber måske ind til en tur på stranden, det kan man selv forestille sig. Derfor er novellen også kronologisk, fordi de hele foregår ud i ét.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver