1 / 4 sider - klik for at bladre

Asylcentrene: Ikke ligefrem en dans på roser

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Asylcentrene: Ikke ligefrem en dans på roser er en dansk-opgave fra 2014 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.071 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 15. juli 2026.

Denne artikel undersøger vilkårene på danske asylcentre, med særligt fokus på unge asylansøgeres oplevelser. Gennem interviews med tidligere og nuværende beboere belyses udfordringer som savn, følelsen af spildt tid og mangel på frihed. Artiklen diskuterer også potentialet for integration og forbedringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet artikel om asylforhold med interviews og diskussion af sociale problemstillinger. Giver god indsigt og inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • asylansøgere
  • asylcentre
  • danmark
  • integration
  • mental sundhed
  • multikulturelt samfund
  • unge
  • vilkår

Asylcentrene påstår at når du bor på stedet, får du nogle af dine bedste år af dit liv, med en masse interessante oplevelser, lærerige informationer omkring dit nye land, samt nogle venner på livet. Det er dog ikke hvad folk med personlig erfaring omkring asylcentrene udtaler.

Skrevet af Lukas Kristiansen, journalist

Det at være ung og bo på asylcenter er ikke hvad de fleste folk går og tror. Folk der bor på asylcentrene vil bare gerne ud og have et ”normalt” liv hurtigst muligt. Oveni i det sker det tit at man ikke få hele sin familie til det nye lande man søger asyl i, så oveni at man føler at spilder sit liv skal man også leve med et kæmpe savn indtil at det lykkedes at få resten af familien med. Kaseem Ibarbo var engang blandt de små 3000 mennesker der tilbragte deres år af deres liv på de danske asylcentre. ”Min tid på Jelling asylcenter var en meget lærerig tid for mig. Jeg lærte en del omkring Danmark og hvordan man skal færdes i Danmark. Men selvom jeg lærte en del sad jeg stadig med den samme følelse hver dag. At jeg spildte mit liv. Jeg følte mig ufattelig dum og ubrugelig at jeg skulle sidde på sådan en ”anstalt” hvor folk ikke gjorde andet end fortælle mig hvordan jeg skulle opføre mig”, Siger den i dag 23-årig Kaseem Ibarbo, der boede på Jelling asylcenter fra han var 15 til han var 20 år. Sådan som Kaseem udtaler sig omkring asylcentrene, ligeledes

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver