1 / 2 sider - klik for at bladre

Oplysningstiden og litteraturhistoriens betydning

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Oplysningstiden og litteraturhistoriens betydning er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (677 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. april 2015.

Debatindlæg der indledningsvis redegør for oplysningstidens statsstyre, religion og videnskab. Herefter argumenteres der for, hvorfor det er vigtigt at lære om litteraturhistorien, og hvordan oplysningstiden har haft en afgørende indflydelse på den vestlige verden, samfundet, teknologi og ligestilling i dag.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg der redegør for oplysningstiden og argumenterer for dens betydning for litteratur og samfund. Har god struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • demokrati
  • ligestilling
  • litteraturhistorie
  • oplysningstiden
  • religion
  • samfundsudvikling
  • videnskab

Det var i den tid hvor frøene til ”demokrati” blev sået. Det var en tid hvor der blev tænkt på kampen for frihed, men det blev ved det. Det var en tid med enevælde, og hvor det kun var de kongelige og adelige der havde noget at skulle sige.

Man kan sige at lederne i denne tid blev set som oplyste mennesker som kun ville det bedste for alle og som gav alle muligheder til at blive noget, selvom de ikke var fra en rig familie. Men kun hvis man var arbejdsom, klog og dydig.

Religion:

Det var en tid hvor der blev sået tvivl om religion, og hvor folk begyndte at få en lidt mere fornuftig tilgang til forskellige hændelser. Alt var ikke guds skyld, der lå faktisk noget andet bag de forskellige ting der foregik her på jorden. Gud var heller ikke svaret på alt længere, folk begyndte at stille spørgsmål til det der skete, om hvordan gud kunne lade ”dårlige ting” ske for ”gode mennesker”.

Videnskaben:

Vi rykkede os virkeligt i denne her periode, Isaac Newton opdagede for eksempel at det var tyngdekraften der holder tingene nede på jorden. De lærde begyndte at stille spørgsmål til meget mere end de gjorde før, netop på grund af de opdagelser der blev til. Det var en tid hvor vi opdagede ting som ændrede samfundet som helhed.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver