Novellen strækker sig cirka over en dag. Og det er i nutid.
Personkarakteristik:
Kasper: Kasper er en meget højtråbende person som lever sig meget ind tingene han foretager sig. Han kan gå fra at være helt oppe i skyerne og synes at det bare går helt fantastisk og til at være helt nede i kulkælderen hvor det bare ikke kan blive værre. Og sådan skifter han meget humør og gejst for tingende.
Gusse: man hører ikke så meget om Gusse men ud fra det man høre virker han til at være meget stille og rolig person i modsætning til Kasper. Han har som der bliver sagt "et tons mærkelige blade om mekanik og om hvordan man reparerer sit hus" bladende har han fået af sin far som arbejder på et blad trykkeri.
Miljø: de lever i et ungdoms miljø og personerne i novellen har det godt med hinanden. Novellen finder sted i jeg fortællerens hus, en vens hus på en fodboldstadion og på gaden foran en butik. De lever i et miljø hvor der er plads til alle og man kan sige sin menig uden at der bliver rakket ned på en.
Titel: Titlen ”Nedtur” skal nok hentyde til nedturene der kan være livet. titlen beskriver på en måde hele historien. At der er nedtur for fodboldholdet B93 og der er også nedture i hans privat liv.
Det er gratis at oprette en konto