Digtet stammer fra digtsamlingen Fribytterdrømme Som Tom Kristensen debuterede med i 1920. Digtsamlingen Fribytterdrømme var et bud på den nye kunstretning, ekspressionisme, og Tom Kristensen søger heri at skildre storbylivet og dets farverige underklassefol med sine fremtræd redene virkemidler, f.eks. billedsprog og tempo osv.
Analyse / fortolkning
Hvordan ’sprænger’ digteren grænserne for det normale og umulige og skaber et nyt kunstsprog?
Efter 1. Verdenskrig levede vi mennesker i en tom tilværelse, som var præget af frustration og angsten for det ukendte. Krigens mange rædsler kom helt bag på mennesket og man var mærket herefter. Tom Kristensen var en de mange kunstnere, der så krigens afslutning og tomhed som en mulighed for at slå igennem og starte på en frisk. Idéen var at tomheden, kaosset og angsten skulle udtrykkes i kunsten, og fokus blev flyttet fra den ydre til den indre virkelighed. Disse nye værker blev kaldet, de ekspressionistiske værker, de var kendetegnet ved bl.a. ved at indholdet var kaotisk samtidig med at en vigtig del var brugen af farver, kontraster, metafører, billedsprog og masserer af energi i digtet.
Tom Kristensen var en af de danskere der var en del af de såkaldte ”tabte generation”, som gav sin lid til ekspressionismen. Specielt karakteristisk ved Kristensen er, at hans værker nærmest bliver et ekspressionistisk maleri med ord, altså et værk hvor han maler beskrivelserne. Et gennemgående motiv er arbejderklassen og dens vilkår, da han især er inspireret af Københavns gadeliv. De lokale steder såsom værtshuset er et miljø Kristensen benytter sig meget af, og subjektet for hans malende beskrivelser er én proletariatets personer, som det i digtet ”morgen” er mælkedrengen, og også bageren som der kort refereres til.
Det er gratis at oprette en konto