1 / 15 sider - klik for at bladre

Analyse af Steen Langstrups 'Fluernes hvisken'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 15 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Steen Langstrups 'Fluernes hvisken' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 15 sider (4.453 ord, ca. 19 min. læsning) og blev publiceret 5. oktober 2015.

Denne opgave præsenterer en detaljeret analyse af Steen Langstrups roman 'Fluernes hvisken'. Den gennemgår bogens stemning, karakterer som Henriette Nielsen, og centrale plotpunkter. Opgaven diskuterer også forfatterens brug af uhygge og fluer som motiv, samt mulige mordmotiver og romanens opbygning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Detaljeret analyse af Steen Langstrups 'Fluernes hvisken' i Q&A-format. Giver god indsigt i plot, karakterer og temaer, hvilket er værdifuldt for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • beelzebub
  • ensomhed
  • fluernes hvisken
  • henriette nielsen
  • krimi
  • mord
  • psykologisk thriller
  • steen langstrup
  • uhygge

- Det er en meget trist og kold og nedtrykt stemning i bogen indtil videre.

Persongalleri

?

Personkarakteristik af kvinden i 1. prolog, Henriette Nielsen, Sæby, Kjeldsen ( det gælder hele bogen )

Hun arbejdede først på afdelingen som efterforsker, som prøvede at finde forsvundne mennesker. Men hun vil rigtig gerne arbejde for den afdeling, hvor man arbejder med mor, og det ender hun også med at få jobbet som!

Hun føler sig ensom, og hun kan ikke klare at lave mad tilsig selv, da det får hende til at føle sig; ”At det hele er for smertefuldt og en understregning af tomheden i hendes liv, af savnet af én at holde af.”Hun Efterforsker et mord at en kvinde, som der er blevet brændt levende.

Hvordan får forfatteren skabt en uhygge/krimistemning lige fra starten?

Det er alle de detaljer med fluerne og lynende og hvordan han beskriver miljøet og situationerne de står i.

Hvad hører vi om fluerne hele bogen igennem ( Skriv sidetal ved eksemplerne)

At de er overalt, i storesværme og at de er som kæmpe klumpede skygger, som sidder i et hjørne eller på en væk i en tunnel. Det gør at det bliver en lidt speciel stemning med fluerne!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver