Undergenren er science fiction til sidst (der hvor hun forvandler sig til en sort hornugle).
Komposition:
Resume: Novellen handler om Cecilie/Sille som går på en øde landvej mellem Herning og Holstebro. Hun tager hjemme fra. På vejen bjæffer hun for at komme væk. Men endelig kom der en bil der vil tage hende med. Efter noget tid hvor de har kørt noget, så prøver lastbilchaufføren, at voldtage hinde, man det kommer han ikke til. Der hvor lastbilchaufføren vil prøve at kysse hinde, så holder hun fast i ham, og hun slog ham ihjel, og hun sætter liget tilbage i sædet, og så forlader hun stedet som en sort hornugle.
Plot: Plottet er man ikke skal gå med folk som man ikke kender. En lille pige bjæffer, og bliver taget op at en gusten og besværs mand.
Vendepunkter: Der var novellen tager en drejning er der hvor hun tager med den mand. Og der hvor hun forvandler sig til en sort hornugle.
Synsvinkel: Det er en 3 personfortæller.
Fortalt tid: Novellen bliver fortalt over et par timer vil jeg tror. Fordi at den bliver fortalt over den periode er fordi, at man kan at man godt kan forstille sig, at det går over nogen timer.
Det er gratis at oprette en konto