Side 1 af 2

Doping

Doping er en biologi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (498 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 2. februar 2016.

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Doping

Hvad med omverden – Vesten. Kunne vi gøre mere for at støtte jer? »Jeg beder ikke om, at nogle kommer og redder os. Vi skal redde os selv. Men jeg beder om, at regeringer, der er allierede med regimet i Kairo, holder op med at støtte dem. USA, Tyskland, Frankrig sælger alle sammen våben til Sisi, som om intet er sket«.

Uddrag fra opgaven

Hvorfor bruger nogen bloddoping? Fordi man forsøger at øge kroppens samlede mængde af røde blodlegemer uden brug af medikamenter. Hvad er EPO? Erythropoietin) er et hormon, som naturligt produceres i nyrene for at stimulere knoglemarven til produktion afrøde blodlegemer Hvad gør EPO? Stoffet EPO øger kroppens egenproduktion af røde blodlegemer. Da det er de røde blodlegemer, som sender ilt rundt i kroppen, kan man udføre mere muskelarbejde uden at blive træt, når der er flere røde blodlegemer. Det hjælper dig når du fx skal cykle da det tager længere tid før du bliver træt? Hvad er gendoping? Ved gendoping misbruger

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver