1 / 5 sider - klik for at bladre

Danmarks betalingsbalance og kapitalbalance med Tyskland

Det er gratis at oprette en konto

Danmarks betalingsbalance og kapitalbalance med Tyskland er en virksomhedsinf.-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (830 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 4. februar 2016.

Denne opgave redegør for Danmarks betalingsbalance og kapitalbalance ved brug af data fra Danmarks Statistik. Den fokuserer på udviklingen i løbende poster og nettoaktiver, med særlig vægt på samhandlen med Tyskland i perioden 2005-2014. Opgaven inkluderer en sammenligning med grundbogens figurer og en vurdering af udlandsgælden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven besvarer en række spørgsmål om Danmarks økonomi og samhandel med Tyskland ved brug af Danmarks Statistik. Den er struktureret som Q&A og indeholder konkrete svar og analyser.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
12
Fuldstændighed
10
  • betalingsbalance
  • danmarks statistik
  • kapitalbalance
  • nettoindtægter
  • tyskland
  • udenrigsøkonomi
  • udlandsgæld
  • økonomiske nøgletal

Først skal du åbne din bog på s. 157 og dette word dokument på din pc. (Du kan ikke aflevere i pages)

Derefter skal du finde Danmarks statistik på nettet og den side der hedder ”statistikbanken”

Danmarks statistik er den organisation der samler og formidler alle relevante økonomiske nøgletal for Danmarks nationaløkonomi.

I statistikbanken skal du åbne emnet udenrigsøkonomi og finde årlige data for Danmarks betalingsbalance.

http://www.statistikbanken.dk/statbank5a/default.asp?w=1600. Dataene i sættet BB3 viser Danmarks betalingsbalance i forhold til udlandet. Posterne er fordelt på mange forskellige typer, men de viser alle sammen Danmark i forhold til alle de lande der er blevet handlet med.

I bogen på side 163 figur 9.3 kan du se udviklingen i betalingsbalancens samlede løbende poster frem til 2009. Du skal nu finde data og lave et lignende Søjlediagram med årlige opgørelser for de løbende poster fra 2005 til 2014. Der vil være forskelle fra bogen, men udviklingen stemmer overens.

Du skal bruge datasættet ”BB3” Under POSTER vælges ”LØBENDE POSTER I ALT” under INDTÆGT/UDGIFT vælges ”Nettoindtægter” under LAND vælges ”LANDE I ALT” under ÅR markeres med ctrl årende fra 2005 til 2014. Derefter trykkes der i højre hjørne på ”VIS TABEL”. I tabellen vælges ”Søjlediagram” under grafisk præsentation.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver