1 / 2 sider - klik for at bladre

Venskab, svigt og forsoning i skolen

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Venskab, svigt og forsoning i skolen er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (845 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. februar 2016.

Denne personlige fortælling beskriver komplekse venskabsrelationer, svigt og forsoning i skolesammenhæng. Opgaven udforsker dynamikken mellem venner, opståede konflikter og konsekvenserne af online mobning via ASK.fm. Den giver et indblik i sociale udfordringer blandt unge og vejen tilbage til venskab.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og personlig fortælling om venskab og sociale konflikter, der kan give inspiration til andre elever. Narrativet er gennemført og relevant.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ask.fm
  • konflikt
  • mobning
  • skoleliv
  • sociale relationer
  • svigt
  • ungdomsliv
  • venskab

Mathias sad i klassen sammen med Sofie. Han kiggede op på mig, da jeg kom ind. Han sagde ”hej”, og så svarede jeg selvfølgelig ”hej” tilbage og smillede lidt samtidigt. Jeg kiggede over på Sofie, hun kiggede ikke op eller sagde hej. Mathias og jeg kiggede skævt til hinanden.

Sofie var engang min bedsteveninde. Hun startede med at snakke sammen med Mathias’ bedsteven Casper, et halvt år inden sommerferien begyndte. De blev gode venner og en dag ville hun være sammen med ham. Sofie ville ikke være sammen med ham alene første gang, fordi hun ikke ville have det blev kedeligt. Så Sofie spurgte mig om jeg ville med, så det ikke skulle blive akavet eller kedeligt. Jeg tog så med, fordi hun var min bedsteveninde. Dagen efter skulle vi være sammen med Casper, efter skole. Vi skulle have været hjemme hos Casper, men vi skulle om til Mathias i stedet for. Vi havde hygget os med slik og en film. Da vi så var færdige med filmen, tog mig og Sofie hjem. På vejen hjem fortalte hun mig, at hun syntes de var søde og hun ville være sammen med dem igen. Så hun spurgte mig, om jeg ville være sammen med dem igen. Og det sagde jeg jo ja til. Inden ugen var omme havde hun aftalt, at være sammen med dem. Denne gang tog vi hjem til Sofie.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver