Forrige Side af På indkøb
Næste Side af På indkøb
Side 1 af 7

På indkøb

   
Fag: Matematik
Uploadet: 09/03/2016
Klassetrin:9. klasse
Antal sider:7
Downloadet: 0 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (185KB)
mai-jensen gav 3.0 stjerner af 5 Log ind for at downloade På indkøb
Skribentens beskrivelse af På indkøb
1.1 Hvad koster tre liter kakaomælk i alt? 11,50 + 11,50 + 11,50 = 34,50 Konklusion: Tre liter kakaomælk koster i alt 34,50 kr. 1.2 Hvor mange penge kan Mikael spare pr. liter yoghurt, hvis han køber to liter for 25 kr. 16,95 * 2= 33,9 Kr. 33,9 - 25= 8,9 Kr. 8,9/2=4,45 Konklusion: Mikael kommer til at spare 4,45 kr. pr. liter. 1.3 Beregn, om de priser pr. kilogram TOP SMØR og pr. kilogram SMØR LET, der står på prisskiltet, er rigtige. TOP SMØR: 13,95 * 4 = 55,8 SMØR LET: 11,50 * 5 = 57,5 Konklusion: Kilopriserne som står på prisskiltene er rigtige.


Lignende opgaver


Vø afl

Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com