Jeg vil følgende starte med at fortælle en redegørelse, hvor jeg vil komme med de vigtigste påstande i teksten. Jeg vil efterfølgende komme med mine egne argumenter for om jeg er i mod eller for at gymnasieelever skal sove længe.
Artiklens vigtigste påstand er at vi unge gymnasieelever skal sove længere og møde senere til undervisningen, fordi vi er for trætte til undervisningen. Som hun siger ville vi være mere friske og mere til stede til undervisningen, end man ville være hvis man skulle møde tidligt om morgen. Jeg er helt enig med det Signe skriver, for jeg kender selv til det.
Hun siger at vi unge bare kunne gå tidligere i seng, og så ville vi få den søvn vi skulle, men unge er ikke særlig trætte ved 22-23 tiden, hvor man generelt skulle ligge i sin seng og sove.
Hvorfor skal vi møde klokken 8:00 hver morgen? Jeg er tit træt og udmattet i de første to timer af undervisningen, og er ikke særlig med i timerne, begrund af får lidt søvn. Vi unge skal have op til 9 timers søvn. Som hun skriver, kan det ikke være rigtigt at vi unge skal være så trætte og i fremtiden skal slæbe sig af sted som zombier.
Det er gratis at oprette en konto