1 / 2 sider - klik for at bladre

Danmark eller Djibouti: En sammenligning af levevilkår

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danmark eller Djibouti: En sammenligning af levevilkår er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.025 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 26. marts 2016.

En sammenligning af levevilkår og sociale værdier i Danmark og Djibouti. Opgaven diskuterer fordele og ulemper ved at vokse op i de to forskellige samfund, med fokus på materialisme, socialt ansvar og overlevelse. Den reflekterer over, hvem der reelt 'vinder' i livet, baseret på fødested og samfundsmæssige normer.

Redaktørens vurdering
7 God
Reflekterende essay om sociale forskelle og levevilkår i Danmark og Djibouti. Giver et personligt perspektiv på materialisme og samfundsansvar.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvarsfølelse
  • danmark
  • djibouti
  • global ulighed
  • levevilkår
  • materialisme
  • samfundsværdier
  • sociale forskelle

Hvordan er det, at enden vinde eller tabe? At blive født i enden Danmark eller i Djibouti? Det er to vidt forskellige verdener og jeg er glad for at jeg vandt. Eller har jeg overhoved vundet? Jeg vil mene, at de faktisk har et bedre socialt samfund i Djibouti. Jeg tror nemlig uden at vide det, at under deres levevilkår, har de mere tid og overskud til at forsørge hinanden med de ressourcer de har. De tænker ikke over, at de hvert andet minut skal tjekke deres IPhone, for at holde sig opdateret på Facebook, snapchat osv. Det tror jeg er en meget sund måde at leve på, at man ikke er så langt i udviklings fasen, med alle de vanedannende ting, som vi sagtens kunne leve uden. Jeg tror at man hurtigere lære at blive voksen og tage ansvar, når man lærer fra lille at man skal knokle for føden og at ting ikke kommer af dem selv. Man skal selv vaske tøjet, hente vand, evt. gå på jagt hvis der mulighed for det, osv.

Jeg tror at vi der bor i Danmark har tabt på det sociale. Jeg synes vi er så egoistiske og at vi tænker ikke længere end ud over vores egen næsetip. Bare vi har det godt, så behøver vi ikke at bekymre os om mere. Det er en forfærdelig måde at tænke på. Hvorfor ikke give et bidrag til dem som ikke har det godt? Dem som ikke har råd til mad, dem som ikke har et sted at bo. Ikke kun dem i Djibouti, men også dem som bor på gaden i Danmark. De fleste går bare lige forbi den hjemløse, som sidder og tigger og ikke har fået mad i flere dage. Jeg siger ikke, at man hele tiden skal give penge ud til højre og venstre, men hvis alle hjælper en, så hjælper vi alle. Det kunne være meget bedre for os, hvis alle var lige og alle havde penge. Hvis dem i Djiboutis næste bekymring ikke var hvornår de fik mad igen, men hvornår de skulle tjekke deres IPhone for nye opdateringer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver