1 / 4 sider - klik for at bladre

Dansk landbrug: udvikling og miljøpåvirkning siden 1950

Det er gratis at oprette en konto

Dansk landbrug: udvikling og miljøpåvirkning siden 1950 er en naturgeografi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.159 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 2. april 2016.

Redegørelse for dansk landbrugs udvikling siden 1950, med fokus på mekanisering, specialisering og industrialisering. Opgaven diskuterer miljømæssige problemer som kvælstof- og fosforforurening samt ammoniakfordampning. Afslutningsvis vurderes muligheder for at reducere landbrugets miljøpåvirkning gennem teknologi og praksis.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse og diskussion af landbrugets udvikling og miljøpåvirkning. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ammoniak
  • fosforkredsløb
  • industrialisering
  • kvælstofkredsløb
  • landbrug
  • landbrugsudvikling
  • mekanisering
  • miljøpåvirkning
  • miljøteknologi
  • specialisering

Redegørelse for landbrugets udvikling siden 1950 og forklaring af hvorfor dansk landbrug har været igennem denne udvikling

Siden 1950 efter 2. Verdenskrig begyndte en større udvikling af produktionen i landbruget sig markant i Danmark. Det danske landbrugssamfund udviklede sig til at traktorer begyndte at komme efter krigen i 1950”erne. Traktorerne var en stor hjælp, og medførte til at produktionen af traktorer kom over 100.000 efter 10 år. Traktorerne var en stor hjælp og gjorde tingene hurtigere, da traktorerne fx hjælper landbrugsejere til pløjning. Heste som man brugte før traktorer var et problem, da det kunne give landmanden konsekvenser hvis hesten var blevet syg eller dårlig og derfor skulle mennesket plove i stedet for, da der ikke var andre heste til stede. Det kunne også gå ud over landmandens indkomst da man ikke kunne nå det hele og derfor miste sin høst. Så derfor var traktorer mere effektive. Det blev en fordel for landbrugsejere og gårdsejere at købe traktorer, da ejerene kunne spare penge ved at fyre flere antal beskæftigende. Efter 1950”erne til 1960”erne begynder landbruget også at blive mekaniseret. Mange landbrug ændrede sig også til familielandbrug, som familier havde hvis der var råd til ekstra arbejdskraft, ud over det familier kunne klare sig med. Man behøvede heller ikke malkepiger, fodermestre, stuepiger, da mekaniseringen gjorde det lettere ved at maskinerne indtog arbejdet med fx malkemaskinen. Senere hen opstod specialiseringen i 1970”erne hvor Danmark kom i EF (Som nu hedder EU). Priser som ejendomspriser sted, og det bliver dermed dyrere for landmænd at have en gård. Det medførte til at landmændene besluttede sig for at specialisere sit landbrug, som betyder at man begyndte at koncentrere sig kun på et bestemt område af fx for få afgrøder eller for få husdyr.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver