1 / 6 sider - klik for at bladre

Bestemmelse af bølgelængden af lyset fra en laser

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bestemmelse af bølgelængden af lyset fra en laser er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 6 sider (724 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. maj 2016.

Denne forsøgsrapport beskriver et eksperiment, der bestemmer bølgelængden af lyset fra en laser. Ved at analysere interferensmønsteret fra et optisk gitter og anvende gitterligningen, beregnes bølgelængden til 673,5 nm. Rapporten inkluderer teori, materialer, fremgangsmåde, databehandling, diskussion af fejlkilder og konklusion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport med klar teori, metode, databehandling og diskussion. Giver god indsigt i bestemmelse af bølgelængde for laserlys.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bølgelængde
  • fysikforsøg
  • gitterligningen
  • interferens
  • laser
  • lys
  • optisk gitter
  • rødt lys
  • spektrum

Formål: Formålet med denne øvelse er at bestemme bølgelængden af lyset fra en laser ved at undersøge interferensmønsteret når lyset møder et optisk gitter.

Resume: Denne opgave indeholder et forsøg, der viser bølgelængden af lyset fra en laser. Ud fra resultaterne, der er beregnet, kan det bevises, at spektret for laseren er rødt og har i gennemsnittet af de to ordener en bølgelængde på 673,5 nm.

Teori: Lysbølger kan interferere og virke destruktivt eller konstruktivt med bølgedale og bølgetoppe. Dette kan man se på billedet, hvor de øverste to bølger interfererer konstruktivt og skaber en ny forstærket bølge, mens de to nederste bølger interfererer destruktivt og udligner hinanden, så? der ikke er nogle bølger mere. Disse bølgers længde kan beregnes med gitterligningen. Hvis man lader en laser sende monokromatisk (ensfarvet) lys ind imod et optisk gitter kan man på en væg finde nogle ordener, altså punkter, og finde ud af, at der opstår konstruktiv interferens i bestemte retninger. Det midterste punkt har ordenen 0. og ligger lige ud for laserstrålen. På hver side af 0. ordens strålen ligger der en 1. ordens stråle, en 2. ordens stråle osv.

Til dette forsøg skal vi bruge formlerne:Spredningsvinkel: Bølgelængde:

Materialer:

En laser

Et optisk gitter

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver