1 / 2 sider - klik for at bladre

Argument for betalingsring ud fra socialistisk grundholdning

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Argument for betalingsring ud fra socialistisk grundholdning er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (693 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. maj 2016.

Opgaven argumenterer for indførelse af en betalingsring i København, set fra et socialistisk perspektiv. Den fremhæver fordele som reduceret CO2-udslip, mindre trafik og økonomiske besparelser for pendlere via billigere offentlig transport. Teksten diskuterer også roadpricing som alternativ og adresserer potentielle ulemper for udkantsområder.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid argumentation for en betalingsring fra et socialistisk perspektiv. Teksten er velstruktureret og behandler både fordele og ulemper.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejderklasse
  • betalingsring
  • co2-udslip
  • kollektiv trafik
  • miljø
  • roadpricing
  • socialisme
  • trafikreduktion

Argumentér ud fra en socialistisk grundholdning imod Henriette Kjærs synspunkter om en betalingsring.

Det er overhovedet ikke galimatias, at indføre en betalingsring. Det vil tværtimod være en god idé for alle pendlerne og bilisterne, der kører frem og tilbage til arbejde hver dag. Selvom det lyder som om, at de kommer til at skulle betale mere hvert år, for at kunne køre ind og ud af København, så bliver det faktisk billigere for dem, da man har tænkt sig at sætte priserne ned på bus- og togkort i Københavnsområdet. Det vil få billisterne til at bruge mere offentlig transport frem og tilbage og på den måde kan man spare så meget mere, og vi slipper for så meget CO2, da der ikke kommer til at være ligeså mange biler på vejene, og på den måde mindsker vi også trafikken. Staten vil gerne overtage det hele, så de penge pendlerne betaler til staten kommer til at gå lige tilbage til dem selv, da staten vil bruge pengene på at indføre mere kollektiv trafik med flere busser og toge. Det vil stå meget i gavn for arbejderklassen, som selvfølgelig også skal tilgodeses. Arbejderklassen, hvor nogen tjener under fattigdomsgrænsen, kommer til at spare en hel del penge om året. Derfor kan jeg kun forbinde betalingsringen med noget positiv, der ville styrke det danske samfund og vores fælleskab.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver