1 / 2 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse: 'En torn i øjet' af Julie Hastrup

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse: 'En torn i øjet' af Julie Hastrup er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (742 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2016.

Denne boganmeldelse udforsker Julie Hastrups krimi 'En torn i øjet', den første i Rebekka Holm-serien. Opgaven redegør for plottet om mordet på Anna Gudbergsen og Rebekka Holms efterforskning, der trækker tråde til hendes egen fortid. Den diskuterer bogens temaer som løgn, jalousi og hævn samt forfatterens skrivemåde.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid boganmeldelse af en krimi, der redegør for handling, karakterer og temaer. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • boganmeldelse
  • efterforskning
  • fortid
  • julie hastrup
  • krimi
  • mord
  • rebekka holm
  • ringkøbing
  • spænding

Bogen ’En torn i øjet’ skrevet at Julie Hastrup er den første bog i hendes Rebekka Holm krimiserie, efterfølgende af Det blinde punkt, Blodig genvej, Portræt af døden og Farlig fortid. Krimien omhandler primært den unge og smukke Anna Gudbergsen, som en sen sommernat cykler hjem efter en fest på et nyt diskotek. Men Anna når aldrig hjem, for næste morgen bliver hun fundet brutalt myrdet i den nærliggende park. Rebekka Holm fra Rigspolitiets Rejsehold bliver sendt til Ringkøbing, hendes hjemby som hun har holdt sig væk fra i 16 år, for at opklare sagen om Anna Gudbergsen. Men det er ikke så let som Rebekka havde håbet. Mens flere dør, et barn også ved navn Anna bliver kidnappet, og nogle mistænkte flygter, bevæger Rebekka og hendes nye partner Micheal Bertelsen fra det lokale politi, sig længere ind i det kolossale spind af løgne der samtidigt trækker tråde tilbage i tiden til et andet mord på en smuk ung kvinde, som aldrig blev opklaret.

Mens bogen går meget i dybden med mordet og andre ulovligheder, dykker den samtidigt ned i Rebekka Holms fortid. Rebekka er ansat hos Rigspolitiets Rejsehold, til daglig arbejder hun med personfarlig kriminalitet og efterforsker flere vanskelige mordsager. Hun har arbejdet for rejseholdet i tre år, i den forbindelse har hun også været hos FBI i Quantico i fire måneder. Rebekka er født og opvokset i Ringkøbing, men rejste der fra så snart hun blev student, men i bogen bliver hun nødt til at vende tilbage. I bogen kan man følge med i Rebekkas marridt om hendes afdøde lillebror Robin. Robin druknede i Vesterhavet mens Rebekka var der, og hendes mor har beskyldt hende lige siden, hvilket er grunden til at hun flygtede. Sammen med hendes mor tager hun til Vesterhavet til sidst i bogen, for at tage afsked med Robin. Rebekka er en klog og dygtig pige, hun ser ting i mordsager som andre ikke ser, hvilket er grunden til hendes succesrige arbejde. Rebekka på 35 år er single, men viser gennem bogen interesse fra hendes nye kollega Micheal. Rebekka har en næsten unaturlig måde at beskrive det hun hører og ser, alle hendes sanser er åbne, ”Hun klatrede efter ham, i duftsporet af hans aftershave, som hun erindrede at have duftet til en eftermiddag i Magasins parfumeafdeling, da den for nylig blev lanceret” Er et af de mange eksempler på hvordan Rebekka oplever og beskriver hvert en situation.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver