1 / 2 sider - klik for at bladre

Aztekerne: Bygrundlæggelse og spansk erobring

  • Historie
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Aztekerne: Bygrundlæggelse og spansk erobring er en historie-opgave fra 2008 til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (454 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for aztekernes mytiske oprindelse i Aztlan og deres vandring til Mexico-dalen. Den beskriver grundlæggelsen af hovedstaden Tenochtitlan, dens opbygning og indbyggertal. Afslutningsvis behandles den spanske erobring af aztekerne under Hernan Cortes i 1521 og de efterfølgende epidemier.

Redaktørens vurdering
7 God
En informativ redegørelse for aztekernes historie, fra oprindelse og bygrundlæggelse til den spanske erobring. Teksten er velstruktureret og dækker de væsentligste punkter.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aztekerne
  • hernán cortés
  • huitzilopochtli
  • indianerstammer
  • koppeepidemi
  • mexico-dalen
  • quetzalcoatl
  • spansk erobring
  • tenochtitlan

Ifølge egne gamle myter kom de fra sagnlandet Aztlan men nogle mener indvandrede fra det nordlige Mexico eller sydlige USA. Hvor sagnlandet lå er der ingen der med sikkerhed ved. Deres sprog er i familie med nogle sydvestlige nordamerikanske indianerstammer. En af grundene til at der er svært at finde oplysninger om den sagnagtige tid er at den Aztekiske hersker i 1430 beordrede til at alle historiske og religiøse skrifter skulle brændes. Hvorfor ved ingen.

I 1200 tallet nåede aztekerne Mexico dalen. De var blevet ført der til af deres stammegud ved navn Huitzilopochtli. Desværre var alle de frugtbare områder optaget af andre stammer. I det tæt befolkede område. De blev nød til at slå sig ned ufrugtbare områder. Den eneste grund til at var fordi at ingen af de andre stammer ulegligede sig med at fordrive dem. I denne periode arbejdede de meget som lejetropper, vassaller og allierede for andre bystater.

Omkring 1325 slog aztekerne sig ned i den sumpede vestlige del af Texcoco-sø.

En dag opserverede aztekernes præster en ørn på en kaktus med en slange i munden på en lille ø i den store Texcoco-sø. Aztekernes overgud havde befalet dem at slå sig ned på det sted hvor de så dette syn. De gjorde hvad overguden havde sagt og slog sig ned på dette sted. Selvom at de havde set ørnen midt ude i en sø. I første omgang byggede de en by på tømmerflåder men med tiden brugte de pælfundamenter. Byen kom til at hedde Tenochtitlan og er i dag Mexico By.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver