Når vi ser på livscyklusmodellen for en virksomhed som Fårup Sommerland så er besøgende et vigtigt fokuspunkt. Uanset prisen for at tage i sommerlandet så er det besøgstallene som vi ligger vægt på da kunderne ikke køber et ”fysisk” produkt, men noget som minder om en tjenesteydelse. Ud fra artiklen ”Faarup Sommerland tjener millioner trods skodvejr” kan vi se at Det samlede gæstetal i 2015 er - i forhold 2014 - steget med ca. 2.000 gæster selvom antallet næsten er stagneret.
Omsætningen, ligesom antallet af besøgende, er også stagneret, ifølge finans.dk, men alligevel oplever virksomheden et overskud på 9 mio. kr. i regnskabet 2015. Den stille omsætning er ifølge Faarup Sommerland på grund af vejrforholdene.
Overordnet så har vi valgt at placere Faarup Sommerland i slutningen af modningsfasen. Faarup er ifølge en artikel fra politikken.dk blevet kåret som en af de bedste forlystelsesparker i Europa, og parken er i de her år på sit højeste antal besøgende nogensinde. I forhold til områder som f.eks. markedets størrelse så vurdere vi som beskrevet Faarup sommerland til at ligge i slutningen af modningsfasen da de er på “toppen” af deres livscyklus.
For at de ikke bevæger sig ned i Udfasning, så har sommerlandet f.eks. investeret i hotel som skal være med til at tiltrække flere turister. Derudover har de investeret i en udvidelse som indebærer vandrutsjebaner. Investeringer som disse er med til hele tiden at tiltrække flere kunder så de forbliver i modningsfasen.
Det er gratis at oprette en konto