1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Kære Dødsbog': mobning og humor

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Kære Dødsbog': mobning og humor er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (958 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 16. oktober 2016.

Denne opgave analyserer bogen 'Kære Dødsbog' gennem en række spørgsmål og svar. Den undersøger bogens anslag, forfatterens baggrund, Agnes' humor og følelse af anderledeshed. Desuden diskuteres mobning, ensomhed og voksnes rolle i at hjælpe unge som Agnes.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven indeholder gode og reflekterede svar på flere spørgsmål om 'Kære Dødsbog', men er ufuldstændig da flere opgaver er markeret som ubesvarede.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • dagbogsroman
  • ensomhed
  • forældreansvar
  • humor
  • karakteranalyse
  • kære dødsbog
  • lærerrolle
  • mobning
  • ungdomsliv

Man bliver ekstremt nysgerrig, og man får lysten til at læse videre i bogen, da man vil vide hvorfor hendes liv slutter

Opgave. 2

Betyder det noget for din læseoplevelse, at forfatteren selv har været udsat for mobning i skolen og således har skæbnefællesskab med Agens?

Ja det betyder meget for min læseoplevelse. Man får en trist fornemmelse over, at forfatteren (måske) selv er blevet udsat for alle de ting, som Agnes også er. Altså jeg bliver på en måde trist, fordi jeg ved, at der er så mange mennesker i verden, som faktisk har det så slemt som Agnes, og det er jo bestemt ikke godt.

Opgave. 3

“Jeg har ikke engang en ordentlig spiseforstyrrelse. Så er man virkelig også en dårlig teenager” Hvad mener Agnes… og du?

Agnes er meget humoristisk, altså hun kommer med mange sjove kommentarer, som fx, det med spiseforstyrrelsen. Jeg er 100 procent sikker på, at hun er ironisk.

Opgave.4

Find eksempler på humoristiske vendinger i bogen. Hvad gør dem sjove?

Side 214 (Den sidste side)

“Jeg glæder mig til at komme hjem, så kan jeg onanere igen. Det kan ikke være normalt at være så liderlig, som jeg er… Men hey, det vil jeg faktisk skide på. Fuck normal”

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver