Danske spil har lavet en reklame, hvor at de sælger lottokuponer. Reklamen kører både i tv’et, radioen og er på plakater, busser, osv. Så den bliver set og hørt af så mange så muligt. Målgruppen for reklamen er alle over 16 år, da der er en aldersgrænse for køb af lottokuponer. Men samtidig tror jeg også at reklamen går mest ud til voksne mennesker, dem som har arbejdet i mange år. De mennesker som godt gad gå på pension, have et hus ved vandet eller komme på en lang og dyr ferie.
Reklamen er et foto taget med et kamera. Baggrunden på billedet er en solnedgang, et stille hav, sand og et par parasoller. Man kan i mellemgrunden se en kvinde, ligge på en massage stol og en mand bøjet over hende. De er et sted med gulv, men man kan hverken se vægge eller tag. Der står også en stol i rummet, samt nogle træer ude i siden af billedet. I forgrunden af billedet er en rød bjælke, hvor på der står lotto ”tænk hvis du vandt” og deres varemærke en gul terning.
Budskabet i reklamen er at alle kan vinde, og tænk hvis man var den heldige vinder. Det appellerer til vores følelser, man får følelsen af at man kan vinde og man tror på at man er den ene heldige vinder. De prøver på at få drømme frem i folk. På den måde får de flere til at købe kuponer, da det har noget at gøre med held. Alle kan vinde.
Det er gratis at oprette en konto