Hvad er jeres umiddelbare indtryk af freestyle-gudstjenester?
Det er en fed og mærkelig måde. Jeg synes det er en god idé, hvis man får de unge med ind i kristendommen, men at holde sådan en “fest” er lidt grænseoverskridende i forhold til kirken og de idéer/forestillinger man har og bryder. Man får det forkerte indtryk af kristendommen. De unge nåede slet ikke at tænke over deres sms’er, så ved ikke hvor meget de får ud af det.
Hvilke forventninger har I til indholdet i artiklen?
Vi håber det er en fed artikel og at den er anderledes.
Rapotér, de kilder der optræder i reportagen.
Mennesker fra rapporten:
Per Ramsdal (Præsten)
Tobias
Tania
Jens
Louise
Alle ungerne
Per Ramsdal = ekspertkilde
De unge = erfaringskilder
Hvad udtaler de unge om kirken og gudstjenester?
De udtaler: “ Det er da for fedt det her. Til almindelige gudstjenester falder man jo i søvn til biblen. Her er så mange forskellige ting vi kan foretage os. Det gør det langt sjovere at gå i kirke”, siger Tobias.
“Det er, som om at biblen bliver genfødt på den helt vildt fede måde”, fortæller Tobias.
“Jeg kommer til at tænke lidt mere over tingene end ved almindelige gudstjenester. De er simpelthen bare for kedelige”, fortæller Jens.
Det er gratis at oprette en konto