1 / 4 sider - klik for at bladre

Puls og blodtryk: Måling og analyse

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Puls og blodtryk: Måling og analyse er en biologi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (838 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 26. november 2016.

Opgaven undersøger puls og blodtryk under forskellige forhold, herunder hvile, fysisk aktivitet og indtag af kaffe eller rygning. Den indeholder en teoretisk gennemgang af blodtryksmåling, en detaljeret fremgangsmåde for forsøget, registrerede resultater og en omfattende diskussion med biologiske forklaringer på de observerede ændringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid rapport med teori, metode, resultater og en omfattende diskussion af puls og blodtryk under forskellige påvirkninger. Giver god inspiration til lignende forsøg.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • blodtryk
  • eksperiment
  • fysiologi
  • kaffe
  • kredsløb
  • livsstil
  • puls
  • rygning
  • træning

Det er formålet at måle puls og blodtryk i hvile, efter arbejde og under forskellige påvirkninger.

Teori:

Man kan bestemme puls og blodtryk ved hjælp af et kombineret puls- og blodtryksapparat.

Hvilepulsen måles ideelt set som den puls, man har om morgenen, lige når man er vågnet. Jo lavere hvilepuls man har, jo bedre fysisk form er man i.

Blodtryksapparatet består af en oppustelig manchet, som står i forbindelse med et manometer. Et manometer er en trykmåler, som måler blodtrykket i enheden ”mmHg”. Når manchetten pustes op, trykkes blodårerne sammen, så blodet ikke kan passere. Når så luften siver ud af manchetten igen, måler apparatet hvornår der igen kan strømme blod i karrene igen. Netop da er trykket i blodårerne og i manchetten ens, og vi kan aflæse det.

Det tryk, der måles i arterierne lige efter hjertets sammentrækning, kaldes det systoliske blodtryk, og det tryk, der måles i arterierne under hjertets hvileperiode, kaldes det diastoliske blodtryk.

Desuden måles pulsen manuelt ved at føle på hals- eller håndledspulsåren og tælle i 15 sekunder. Tallet ganges med 4, for at få pulsen i enheden .

Forberedelse til øvelsen:

I bedes lade være med ryge eller drikke kaffe i mindst én klokketime inden øvelsen, hvis det overhovedet er muligt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver