1 / 6 sider - klik for at bladre

Burhønsenes levevilkår og etiske dilemmaer

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Burhønsenes levevilkår og etiske dilemmaer er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (552 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. november 2016.

Denne opgave undersøger burhønsenes kritisable levevilkår, herunder trængsel, mangel på mad og medicinering. Den diskuterer de etiske aspekter af burægsproduktion og forbrugernes rolle. Opgaven foreslår en mærkeordning for at øge bevidstheden om buræg i færdiglavede produkter og opfordrer til handling for dyrevelfærd.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og argumenterende essay om burhønsenes levevilkår og etiske spørgsmål. Indeholder relevante kilder og en klar problemstilling.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • burhøns
  • dyreplageri
  • dyrevelfærd
  • etik
  • forbrugeransvar
  • fødevareindustri
  • landbrug
  • mærkeordning
  • ægproduktion

Jeg har de seneste dage siddet og researchet lidt om burhøns og deres levevilkår, og jeg er bestemt ikke vild med nogle af de ting jeg har læst – tværtimod. Jeg synes det er forfærdeligt at se, hvad mennesker kan finde på at udsætte andre levende væsener for.

Trængsel er det perfekte ord at bruge i denne sammenhæng. De høns der leverer det hårdkogte æg vi spiser hver morgen lever under en ekstrem trængsel.

En trængsel på præcis 75 kubikcentimeter pr. Høne.

Det eneste menneske besøg de får, er om morgen, når de høns der dør over natten skal samles ind. 5% af burhøns dør før tid, da livet som en burhøne ikke er lige nemt. Mængden af mad til dyrene er slet ikke nok - hvis ikke de vil sulte ihjel må de slås om maden, hvor de kan risikere at omkomme på grund af konstant hakkeri, når der åbnes for godterne.

Hvis ikke de dør inden, får hønsene lov at leve i godt halvandet år, før de bliver kvast til minkfoder.

De arme høns ser ikke skyggen af naturen, de får ikke frisk luft, de mærker ikke årstidernes skift og så lever de i øvrigt af industrialiseret foder som er tilsat alverdens medicin og vækst fremkaldende kemi.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver