1 siders PDF

Burhøns: et etisk dilemma og forbrugervalg

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Burhøns: et etisk dilemma og forbrugervalg er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 1 side (647 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. maj 2017.

Redegørelse for burhønsenes levevilkår i Danmark og et argument for at vælge frilandsæg. Opgaven diskuterer etiske dilemmaer, forbrugernes magt og butikskædernes initiativer for at stoppe salget af buræg. Der foreslås også løsninger for at gøre frilandsæg mere tilgængelige.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og velstruktureret argumenterende essay om dyrevelfærd for burhøns. Opgaven præsenterer et klart standpunkt og relevante fakta.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • burhøns
  • coop
  • dyrenes beskyttelse
  • dyrevelfærd
  • etik
  • forbrugeransvar
  • forbrugervalg
  • frilandsæg
  • landbrug

Forestil dig dette; du lever i et lille rum med 10 personer. Der bliver sjældent gjort rent, og der lugter derfor hele tiden. Du har ikke mulighed for at strække dine arme ud eller bare at kunne gå rundt generelt. Dit instinkt bliver manipuleret med, og du bliver tvunget til at lægge æg hele tiden. Sådan lever burhønsene i Danmark. Barskt, men sandt.

Ifølge Dyrenes Beskyttelse, lever der mellem 10-50 høns i et bur, hvor hver høne har det der svarer til et A4-ark plus et postkort. Dagsrytmen bliver styret af elektriske lys, så producenten af æg forbliver høj. Der er ikke plads nok til hønsene kan gå rundt, eller strække deres vingerne ud. Deres natulige adfærd bliver hæmmet, og hønsene risikerer at blive sindssyge. Hønsene vil derfor blive sure på hinanden grundet den lille plads, og begynde at slås (ved at bruge deres næb til at hakke i hinanden). Denne adfærd kan forhindres, hvis hønsene har mulighed, for at leve så naturligt som muligt.

Frilands hønsene har dog tværtimod masser af plads at gå rundt på. De kan leve på en naturlig måde. Det mener jeg, er dybt urimeligt for de andre høns som lever under barske vilkår. Som menneske har jeg rettigheder til at gøre hvad jeg vil, og gå rundt som jeg vil. Men hvorfor har hønsene det så ikke?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver