1 / 2 sider - klik for at bladre

Den barmhjertige samaritaner og næstekærlighed

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Den barmhjertige samaritaner og næstekærlighed er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (826 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. januar 2017.

Denne opgave tager udgangspunkt i fortællingen om Den barmhjertige samaritaner fra Bibelen. Den diskuterer, hvordan princippet om næstekærlighed kan anvendes i nutiden, herunder i situationer som færdselsuheld og mødet med hjemløse. Opgaven reflekterer over vigtigheden af at hjælpe andre og den personlige reaktion i krisesituationer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velformuleret og reflekterende opgave, der tager udgangspunkt i en bibelsk fortælling og perspektiverer den til moderne etiske dilemmaer. God til inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvar
  • bibelen
  • den barmhjertige samaritaner
  • etik
  • hjælpsomhed
  • medmenneskelighed
  • moral
  • næstekærlighed

Go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go ok go

Den barmhjertige samaritaner er måske en meget god overskrift, fortællingen er i hvert fald god. Fortællingen om den barmhjertige samaritaner, handler i bund og grund, om at hjælpe den der er ens næste, og den der har brug for hjælp. Historien går ud på at en jøde fra Jerusalem, bliver overfaldet og ligger døende i grøften, først kommer der en præst forbi og dernæst en levit forbi, ingen hjælper den døende mand. Efter noget tid, kommer der en samaritaner forbi, samaritaneren hjælper den døende mand op af grøften og hjælper ham hjem. På dette tidspunkt hvor Bibelen er skrevet, er samaritanerne og jøderne fjender, men han tænker på hvem der er hans næste, og hvis det nu var ham der lå døende i grøften og hjælper ham derfor alligevel.

Jeg sammenligner det lidt med de mennesker som kommer til skade i trafikken hvert år. Jeg ved, at hvis jeg ser nogle komme til skade, så skal de hjælpes, men når man står midt i uheldet kan man så rent faktisk reagere? Man kan for eksempel tage et færdselsuheld, mange vil nok gå chok, andre ville løbe derfra og en tredje ville nok stå og kigge på, men hvorfor reagerer vi sådan? Jeg vil mene at det er noget man skal trænes til, alle burde kunne udføre helt basisk førstehjælp, og alle burde vide hvordan de skal reagere i sådanne situationer. Men alligevel høre man gang efter gang om folk der er blevet ladt i stikken af sine medmennesker. Selvfølgelig er der nogle mennesker, som ikke går i chok, men som har instinktet til at hjælpe med det samme. Alle vil nok gerne hjælpe til, men når man står i situationen kan det være rigtig svært at overskue det. Medierne er gode til at opfange de episoder, hvor folk er blevet ladt i stikken, og de har en tendens til at kun vise den ene side af sagen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver