Frits: Han er god til engelsk. En 12-årige Fritz er ikke vellidt af provins skolens Rektor Lindum-Svendsen. Da skolelederen i en afstraffelse går over grænsen og flår Fritz' øre halvt af ham. Frits er en glad unge drenge. Frits giver ikke op han kæmper for retfærdighed.
Svendsen: Han er en statelig herre med ordet i sin magt han er Nærmest psykopat. Han tror at slå børn hjælper dem til at lære noget eller forstår. Han er ligeglad med alt hvad børn vil har de eneste han ved er at slo er at læger. Han kan lige det blomsterne børn.
Freddie Svale: Den nye lærer hed engang Gunnar Jensen, men nu kalder han sig Freddie Svale. Det lyder ligesom mere poetisk. Han har langt hår og bakkenbarter. Han har også sygekassebriller med tonede glas. Freddie er den nye tids lærertype, der går med skjorten uden på bukserne. han sørg for at børn har det godt i klase-
Handlinger.
Den lange sommerferie får jo en ende. På den gamle landsbyskole går eleverne kun til og med femte klasse, så Frits skal nu begynde i en større skole i en større by. Skoleinspektøren på den nye skole hedder Lindum-Svendsen. Han styrer med hård hånd en skole i provinsen, Han er en statelig herre med ordet i sin magt han er Nærmest psykopat. Heldigvis er der kommet en ny, ung lærerstuderende, der har det rigtige tag på sådan én som Frits. På et tidspunkt river Lindum så kraftigt i Frits' øre, at det begynder at bløde. Øreflippen er revet halvt af og skal syes på igen. Freddie gerne gøre op med det autoritære system, som Lindum-Svendsen repræsenterer. Den sorte skole, det skal være slut med at slå eleverne. Derfor vil Frits forældre og Freddie vil gerne ændre på det. Det vent ikke så blev frits nødt til at gå der som det var og Freddie har sagt op. Lindum-Svendsen får nemlig et ildebefindende, mens han er i færd med at give Frits nogle meget kraftige lussinger men Frits bliv hved med at svar ham igen og igen . Og snart efter falder han død om. Skolebørnene bryder ud af glade, da de får den "sørgelige" nyhed at vide.
Det er gratis at oprette en konto