1 / 2 sider - klik for at bladre

Ungdommen i dag: forskelle og samfundseffekt

Det er gratis at oprette en konto

Ungdommen i dag: forskelle og samfundseffekt er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (690 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. februar 2017.

Opgaven diskuterer forskellene på at være ung i dag sammenlignet med tidligere generationer. Den belyser emner som stofmisbrug, stigende kriminalitet blandt unge og den ændrede holdning til skolegang. Teksten reflekterer over disse tendensers effekt på samfundet og fremtiden, med et perspektiv på muligheder for forbedring.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret og sammenhængende diskussion af ungdommens udfordringer i dag. Giver et personligt perspektiv på relevante samfundstemaer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • generationer
  • kriminalitet
  • pisa
  • samfundsudvikling
  • skole
  • stofmisbrug
  • uddannelse
  • ungdom

Hvad er forskellen på at være ung nu og i gamle dage. Og har det nogen effekt på andre mennesker.

”Elendige PISA resultater, bekymrende paratvidenniveau og en alt for høj grad af analfabetisme ved 9. skoleår (…) dummere generationer giver en fattigere fremtid. Kulturelt og økonomisk”

– debattør Eva Agnete

Stofmisbrug, afhængighed, useriøsitet i skolen. Det er noget der har ramt ungdommen meget hårdt. Det er et stort emne der kan diskuteres. Nogen mener selvfølgelig at unge bør have det sjovt og nyde livet, på den korte tid de nu har til det. Men det gør jo også en stor effekt på hvordan resten af samfundet lever.

Brug af ulovlige stoffer sker meget.

Man ser hele tiden opslag om nogen der søger stoffer, der så sælges videre til mindreårige. Det gør en stor forskel på ens liv, uden at man helt ligger mærke til det. Når man først får fat i det, så er det svært at skille sig væk med, det bliver bare til en vane og det skader ens indre og ydre på samme tid.

Kriminalitet fylder en del for de unge.

Kriminalitet har spredt sig gevaldigt de seneste år. 13 årige begår kriminalitet disse dage. Det gjorde de også i gamle dage, men slet ikke i en så høj grad. Man stjal højst en pose æbler så familien havde frisk frugt resten af ugen, mere var det altså ikke. Små børn bliver nød til at rende rundt med knive for at føle sig sikre. Vores samfund er blevet mere utryg, det skylder bl.a. også stofmisbrug og hvis man er sammen med de forkerte personer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver