Side 1 af 3

Glansbilleder

Glansbilleder er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 3 sider (901 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 16. marts 2017.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 4
  • 3 sider PDF
  • 13 downloads

Skribentens beskrivelse af Glansbilleder

En analyse der omhandler sig om stillen glansbilleder. Jeg fik 4 fordi der var for mange grammatiske fejl, men den analytiske del fik jeg ros for.

Uddrag fra opgaven

Disposition Indledning: “Og den lille ømhed rørte sig i ham og fik ham til at føle de dage, hvor hun ikke kom, lidt tomme og mangelfulde” Dette er et meget centralt citat fra Martha Christensens novelle “Glansbilleder”. Hun vil vise en ømhed, fra et ensomt individ der oplever en ny følelse overfor noget fremmed. Det fremmede er i novellen et barn. Barnet dømmer ikke individet på hans mørke briller eller hans schæfer der altid følger ham. Hun har ingen fordomme eller tanker om hans sociale arv. Individet, en mand, er en blind og gnaven enspændertype. Glansbilleder optræder i novellesamlingen “Hvis

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver