1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Jakob Ejersbos novelle 'Blomster'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jakob Ejersbos novelle 'Blomster' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.915 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2017.

Denne opgave analyserer Jakob Ejersbos novelle 'Blomster' fra samlingen 'Superego'. Den undersøger temaer som generationskløft, kommunikationsbesvær og egoisme i det moderne storbyliv. Opgaven diskuterer Sissels karakterudvikling og novellens budskab om familieforhold.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jakob Ejersbos novelle 'Blomster' med fokus på temaer som generationskløft og egoisme. Giver god indsigt i karakterer og budskab.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 90'er tekster
  • blomster
  • egoisme
  • familieforhold
  • generationskløft
  • jakob ejersbo
  • karakteranalyse
  • novelleanalyse
  • storbyliv
  • superego

”Blomster” er en novelle skrevet af Jakob Ejersbo, som en del af hans novellesamling ”Superego”. Hovedtemaet for ”superego” er unge der lige er trådt ind i de voksnes rækker og lever et travlt og moderne liv i en storby, hvor fristelser for misforbrug ofte kan forekomme. Fortællingen beskriver det moderne og travle storbysliv og hvad det kan byde på. Fortælleren prøver at fremhæve den store kløft mellem generationerne fremhævet en del og den kan ofte resultere i kommunikationsbesvær og misforståelser blandt familiemedlemmer. Da det normalt er et tabu i hverdagen, er det en alternativ måde at tage det op på.

Novellen handler om pigen, Sissel på 25 år, en meget smuk og veltrænet pige, der er ret forfængelig. Hun er vegetar og kommer fra København. Hun har en lørdag taget S-toget ud til Virum for at besøge hendes familie og forældre. Hun kommer hjem til forældrenes lille forstadshus og møder faren allerede i haven, de går og snakker om blomster og hvordan det går osv. Stemningen er god mellem dem. Men da hun skal ind og hilse på sin mor, opstår der en konflikt, de kommer op og skændes om hvordan Sissel lever sit liv og om hendes eks kæreste Michael. Moren ender med at bryde sammen i gråd, imens Sissel bliver sur og går sin vej. Hun falder i snak med hendes bror Karl og hans kone Dorthe ude på en veranda, og ender med at gå ud og undskylde over for moderen efter en bemærkning fra hendes bror. De spiser grill mad den aften og alt ved spisebordet forgår stille og rolig, uden yderligere konflikter. Sissel vælger så at ''tage hjem og arbejde'' hvilket er en hvid løgn for at komme i byen og danse med nogle veninder. Hendes far ender med at give hende en hjemmelavet buket fra forældrenes have. Hendes bror karl og hans to identiske tvilling drenge kører hende ind på stationen, så hun kan komme tilbage til København. Hun sniffer noget coke i toget og bliver da påvirket og får sexuelle tanker i toget omkring manden der sidder overfor hende. Påvirkningen fra stofferne forsvinder da hun rammer banegården. Buketten hun havde fået af sin far, ender hun med at give til et gammelt ægtepar på stationen med kommentaren ”hvad skal jeg med blomster?”

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver