1 / 2 sider - klik for at bladre

Resume og anmeldelse af ungdomsroman om Jeppe og Cecillie

  • Dansk
  • 8. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Resume og anmeldelse af ungdomsroman om Jeppe og Cecillie er en dansk-opgave til 8. klasse. Fylder 2 sider (808 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 31. oktober 2017.

Resume af en ungdomsroman om Jeppe, en basketballspiller, der forelsker sig i Cecillie. Deres forhold udfordres, da Cecillie får kræft. Opgaven indeholder også en personlig anmeldelse af bogen, der fremhæver dens evne til at fange læseren gennem temaer som sport, kærlighed, sorg og tab.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt resume og personlig anmeldelse af en ungdomsroman. Teksten er velstruktureret og giver god indsigt i bogens handling og temaer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • basketball
  • boganmeldelse
  • bogresumé
  • kræft
  • kærlighed
  • sorg
  • tab
  • ungdomsroman
  • venskab

Bogen handler om en dreng ved navn Jeppe, som bor i nærheden af Oddense. Han er lige startet på gymnasium. Hans elsker at spille basketball og øver sig dag ud og dag ind på de forskellige skud. Mens han er i gang med sin sport, så har han også et par venner, som han er sammen med hele tiden, når han ikke spiller basket. De hedder henholdsvis Jack og ”Smælle”. Da han så går på skolen i et stykke, så kommer der så denne pige, som stiller sig op, med det smukkeste tøj, smukkeste stemme og bare er kærlighed ved første blik i Jeppes øjne. Han inviterer så Cecillie, som hun hed, på en tur i biffen. Det siger hun så meget tøvende ja til. Det går så godt og det går godt mellem dem. Da de så er til en fest ved Smælle, så er de begge lidt fulde og det ender med at de står ude i stalden bagved huset, klar til virkelig at gå til den ;). Da de lige er ved at gå i gang, så vender hun hovedet og brækker sig. De tager en Taxa hjem til hende og der siger hun så ”jeg vil aldrig se dig igen”. Han bliver ved med at prøve at komme i kontakt med hende, men ingen respons. Han spiller så en kamp, hvor hun så er kommet, men har klippet meget af sit hår af. De er så sammen de næste mange dage og det går bare bedre og bedre. Men Jeppe spørg så, om hvorfor hun klippede det kort og det endte så med at han sagde: ”du vil se pæn ud, også hvis du var skaldet. Da hun så blev så trist over han sagde det, da hun snart ville få det, da hun havde kræft. Det har ikke den store effekt på deres forhold, men det bliver en stor følelsestunnel af kærlighed, sorg og glæde. Det ender med at hun bliver meget syg og lægerne mener ikke der er meget at gøre. Så hun ender DSV med at gå bort.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver