Afsender – Sagforhold – Modtager: Den bliver afsendt af Politikken/Hanne Vibeke Holst, den handler om Hanne Vibekes opfattelse af Niarns indflydelse i ungdommen og modtagerne er os læserne.
Layout: Den består af en Rubrik, Underrubrik, Brødtekst, Billedtekst, Faktabox og en Byline.
Genre: Denne artikel er et læserbrev, fordi den er skrevet af en forfatter og ikke en journalist, og den kan virke yderst provokerende til de unge som faktisk høre denne slags musik.
Argumentation: Artiklen er subjektiv, fordi Hanne Vibeke bruger sine egne meninger og ikke fakta. Hun har ingen beviser på at denne musik øger voldtægten i Danmark.
De 5 nyhedskriterier: Artiklen er aktuel, idet den handler om en velkendt person, og de problemer han kan skabe. Artiklen er ikke væsentlig, pga. det er ikke en artikel som kan ændre Danmark for det bedre. I identifikation taler forfatteren til alle aldersgruppe, fordi Niarns musik kan effektuere de forskellige aldersgrupper. Det er ikke en sensation, da det ikke er ”breaking news”, og kan have en virkning i Danmark. Der omhandler bestemt en konflikt, idet hun modsiger Niarns livsstil og holdninger.
Referat:
I artiklen ”Du er fucking sexistisk, Niarn! ”, har forfatteren, Hanne Vibeke Holst, skrevet om rapperen Niarn. Hun mener at rap teksterne indeholder et dårligt ordforråd som får folk til at begå kriminalitet, og dette forurener samfundet. Hun mener, at det er specielt unge mennesker, der hører musikken, der er i fare.
Det er gratis at oprette en konto