1 / 2 sider - klik for at bladre

Legalisering af hash: fordele og ulemper

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Legalisering af hash: fordele og ulemper er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (576 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

Opgaven diskuterer legalisering af hash i Danmark, sammenligner med andre lande som Holland og Belgien, og belyser emnets gentagne debat i Folketinget. Den gennemgår fordele som statsindtægter og reduceret kriminalitet, samt ulemper som sundhedsskadelige effekter og social marginalisering. Christiania og hashhandelens økonomi er også inkluderet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret diskussion af hashlegaliseringens fordele og ulemper med relevante samfundsmæssige perspektiver. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • christiania
  • hash
  • kriminalitet
  • legalisering
  • politik
  • rusmidler
  • samfundsdebat
  • sundhed
  • økonomi

Skal hash legaliseres? Det et tema som gentagende gange bliver diskuteret i folketinget. Skal vi legalisere det som Holland, Belgien og Schweiz har? Eller skal vi holde den hårde linje over for stoffet. Det illegale rusmiddel hash kan findes mange steder i Danmark. Det er populært blandt mange aldersgrupper. Men burde det lovliggøres og behandles på lige fod med alkohol? Den blev først kendt i Europa engang tidligt i det 19. Århundrede og er nu et ulovligt stof i det meste af verden. Men kan man sætte alkohol og hash i samme kategori? Hvis ja burde vi så ikke behandle de to rusmidler ens?

Hvis vi sammenligner Danmark med Holland og Belgien omkring legaliseringen kan vi så ikk lære noget af dem? Fordi indtil videre vil jeg da vove at konstatere, at den frie hash fungerer udmærket i både Holland og Belgien. Man har fks. cafeer hvor man lovligt kan købe og ryge hash offentligt. Hvis det kan fungerer i disse lande, skulle samme ordning vel også fungerer i et land som Danmark!

Fem af ni folketingspartier går i dag ind for at gøre hash lovligt for at undgå, at kriminelle kan tjene styrtende på det ulovlige marked – og dermed også undgå, at de forsvarer det med vold.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver