1 / 10 sider - klik for at bladre

OSO om skuespilleruddannelsen og jobmuligheder

  • OSO
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

OSO om skuespilleruddannelsen og jobmuligheder er en oso-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 10 sider (2.702 ord, ca. 12 min. læsning) og blev publiceret 24. april 2018.

Denne OSO-opgave udforsker skuespilleruddannelsen og jobmulighederne inden for scenekunst og film. Opgaven redegør for forskellige veje til at blive skuespiller, herunder Den Danske Scenekunst Skole, samt diskuterer arbejdsforhold, løn og personlige erfaringer med auditions. Den giver et indblik i skuespillerens hverdag og karriereveje.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret OSO-opgave med relevant information om skuespillerfaget, uddannelse og jobmuligheder. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • audition
  • film
  • jobmuligheder
  • karrierevalg
  • lønforhold
  • scenekunst
  • skuespiller
  • teater
  • uddannelse

27 november 2017Karoline Ærtebjerg KofoedMarie Kruses skole 10.A

Lærerunderskrift:_____________________Elevunderskrift:_______________________

Hvorfor jeg har valgt dette job:Jeg har valgt uddannelsen Skuespiller, fordi jeg synes det er utrolig spændende at leve sig ind i en rolle og være karakteren. Jeg har altid elsket teater og scenekunst, og har siden jeg var helt lille syntes, at det er fascinerende, hvordan skuespillere kan blive til dem de spiller, men stadig få andre til at se sig selv i dem.

Problemstilling:

Hvilke uddannelsesmuligheder er der?

Hvad er fremtidsmulighederne/jobmuligheder?

Nogen krav? Hvis ja, hvilke?

Hvad tjener man som skuespiller

Hvor lang tid tager en skuespiller-uddannelse?

Hvor er der mulighed for uddannelse?

Hvad indebærer jobbet?

Hvor tidligt kan man gå i gang med uddannelsen?

Hvor lang tid varer en arbejdsdag som skuespiller?

Hvorfor skal man vælge netop dette job?

Hvordan passer jobbet til mig?Det, som taler for at jeg kan tage den uddannelse, er at jeg har personlig erfaring med at stå på en scene, lære replikker og spille teater i det hele taget, samt audition.

Det, som ikke taler for, er at jeg kan være genert, når jeg først møder nye mennesker, og jeg synes auditions er utrolig nervepirrende, men det gør de fleste.

Efter 9. klasse kan man allerede søge ind på Den danske skuespilskole, men det er sjældent, at man er klar til det personlighedsmæssigt

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver