1 / 6 sider - klik for at bladre

1. verdenskrig: Forløb, konsekvenser og kildeanalyse

  • Historie
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

1. verdenskrig: Forløb, konsekvenser og kildeanalyse er en historie-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.844 ord, ca. 8 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

En omfattende besvarelse i spørgsmål/svar-format om 1. verdenskrig. Opgaven dækker krigens start, deltagere, Danmarks rolle, konsekvenser, samt analyse af britiske angreb, kampvogne, 'Intet nyt fra Vestfronten', Versaillesfreden og antisemitismens fremkomst.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende besvarelse i spørgsmål/svar-format om 1. verdenskrig. Dækker mange aspekter af krigen, herunder kildeanalyse og fortolkning af politiske tegninger.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1. verdenskrig
  • antisemitisme
  • franz ferdinand
  • hitler og stalin
  • kampvogne
  • kildeanalyse
  • krigshistorie
  • politisk tegning
  • propaganda
  • versaillesfreden

Autoritetstro: Man har respekt for autoriteten, en autoritet er en leder.

Usympatisk:

Empatisk:

Nationalisme: Man har en stor kærlighed til sit land og man er stolt over sin nationalitet.

Hvornår startede krigen: 1 august 1914

Hvad startede krigen? fordi Franz Ferdinan blev skudt og døde

Hvem var med i krigen? Tyskland, Østrig-Ungarn, Tribelalliancen, England, Frankrig, Rusland.

Hvordan var Danmark involveret i krigen? Danmark lagde miner mellem lillebælt og storebælt fordi Tyskland havde spurgt om de ikke ville det og så snakkede Danmark med England om, om de ville have noget i mod hvis de gjorde det, de var ikke rigtig med i krigen, de solgte også mad og våben til de fleste af landene

Hvornår sluttede krigen? 11 november 1918 var der våbenhvile og krigen sluttede

Hvilke konsekvenser fik krigen? Mange samfund blev ødelagt mange mennesker døde

Spørgsmål til britisk angreb

Hvordan foregår det britiske angreb? 10 grupper på omkring tusind mand stormer Tyskland

Hvorfor mon de britiske generaler lader de britiske soldater angribe på denne måde? De valgte at tage et sats fordi nogle gange kan det være godt at satse rigtigt som i denne situation.

Ifølge forfatteren stammer bogens titel The Donkeys fra en dialog mellem to tyske generaler. Denne ene siger: ”Briterne kæmper som løver”. Den anden svarer: ”Sandt nok. Men vi ved jo godt, at de er løver ledet af æsler.” Hvad vil forfatteren fortælle med det? Dem der har fundet på det er svage, så de tør ikke gøre det selv så derfor sætter de nogle undersåtter til det som er stærkere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver