En soldat hovedvåben bag ladede magasinriffel, Det var et præcist og langtrækkende våben. En bajonet kunne fastgøres på riflen, så riflen kunne bruges som stikvåben i nærkamp. Bajonetten blev mest brugt i de europæiske hære, i starten af krigen brugte man ikke håndgranater, men sener fandt man ud af at den var meget nyttig ude på slagmarken. Ved krigens slutning havde Tyskland produceret 270 millioner håndgranater. Håndgranaten var fantastisk til skyttegravskrig, fordi den kunne kastes over i den fjendtlige skyttegrav, og dermed ramme hvor riflen ikke kunne nå. Officerer og soldater, som var bevæbnet med større våben eller udførte særlige tjeneste var tit udstyret med en pistol. De var mere praktiske i nærkamp i skyttegravene,
Tyskernes hovedvåben
Tyskernes hovedvåben hed Mause Gewehr 98. Geværet vejede ca. 4 kg. Var 120 cm langt og havde et magasin med plads til 5 patroner. En Bajonetten kunne sætte fast på geværet, men kunne også tages af og bruges som kniv.
Flyvemaskinerne
Ved Verdenskrigens begyndelse var flyvemaskinen kun 11 år gammel. Alle lande havde dog små enheder af ubevæbnede flyvemaskiner, som blev brugt til at observere fjendens bevægelser. Piloterne begyndte dog hurtigt at medbringe våben for at forhindre fjendens flyvere i at udføre deres opgave og efterhånden udvikledes jageren, hvis opgave ikke længere var at observere, men at skyde fjendtlige observationsflyvere ned og beskytte sine egne ved at nedskyde fjendtlige jagere. Man udstyrede også flyverne med bomber og udviklede efterhånden langtrækkende bombemaskiner til at angribe mål, som ikke kunne nås af artilleriet.
Det er gratis at oprette en konto