1 / 2 sider - klik for at bladre

Kedsomhed som årsag til kriminalitet

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kedsomhed som årsag til kriminalitet er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (634 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 8. juli 2018.

Opgaven diskuterer kedsomhed som en primær årsag til kriminalitet, baseret på personlige observationer og anekdotisk evidens. Den perspektiverer også til sociale problemer, dårlig skolegang og forældreansvar som medvirkende faktorer. En kort, reflekterende opgave.

  • forældreansvar
  • kedsomhed
  • kriminalitet
  • skolegang
  • sociale årsager
  • unge

eg har tit spekuleret over, hvordan kriminalitet opstår, og jeg har gennem tiden formået at få afklaret, hvad svaret er, og det er kedsomhed. Ja, sådan et ordinært ord har udgjort en masse problematikker for samfundet, for kan det virkelig passe, at kedsomhed fører til kriminalitet?

Jeg har spurgt en tidligere kriminel som i dag har et fantastisk liv, om hvad der fik ham til at begå kriminalitet, og her svarede han uden at spekulere i mere end to sekunder, at svaret er kedsomhed.

Hvis man er en smule observant, så vil man vide, at det faktisk er rigtigt. Læg mærke til, at hver gang man ikke har noget at tage sig til, begynder man at gøre forkerte ting, sådan er det i hvert fald set fra mit perspektiv.

Et andet argument for, at kedsomhed er det helt korrekte svar, er at kommunerne begynder oftere og oftere at lave ting for unge således, at de ikke keder sig og dermed begår kriminalitet.

På den anden side, er kedsomhed ikke altid nøgleordet. - Alle keder sig til tider, men jeg har læst mig frem til, at mere end 90 % af danske unge mellem 12-25 år har ikke begået kriminalitet inden for det seneste år, dvs. at det er meget få der begår kriminalitet, så i bund og grund, er det de kriminelle der er noget i vejen med. Måske har de problemer i hjemmet, der påvirker deres syn på livet. De fleste kriminelle har haft en dårlig skolegang, og nogen er endda droppet ud, fordi deres faglige niveau ikke stemmer overens med det de skal kunne, og derfor bliver de negativt særbehandlet af deres lærere, men jeg synes, man bør behandle de mindre-gode elever i skolen bedre og dermed motivere dem til at yde deres bedste, således at de opnår gode resultater. Desværre kan man ikke komme med en konklusion på hvad der fører til kriminalitet, men man kan sige at kedsomhed i visse tilfælde er årsagen bag, også kan man også hævde at de kriminelle er mentalt forstyrret på baggrund af dårlig stemning i hjemmet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver