Årstiderne er en virksomhed der sælger kasser med mad og opskrifter til forbruger. Der bestilles en pakke til hver uge med friske råvarer, som der derefter skal laves retter ud fra efter de opskrifter der fås med. Der kan købes forskellige pakker med mad, men de har alle til fælles at de er økologiske og sunde. De gør meget ud af at gøre det nemt og hurtigt for forbrugerne. Årstiderne er i hård konkurrence med Dansk supermarked og den svenske virksomhed Linas Matkasse. Årstiderne er stadig Markedsleder, og har også mest erfaring på markedet, de har derfor også mange loyale kunder.
Virksomheden sælger B2C altså fra virksomheden direkte til kunden. Det ses også i figuren nedenfor, hvordan en normal butik ville sælge B2B. Årstiderne er en relativ stor virksomheden på markedet, med mange loyale kunder de har skaffet over tid. Virksomheden har stor succes både i Danmark, Norge og Sverige virksomheden har forsøgt i Tyskland, men det blev efter et år stoppet. Årstiderne fungerer som en webside og App men de har også en butiksgård i Humlebæk, hvor de sælger økologisk frugt og grønt. De benytter sig både af internet reklamer og tv-reklamer.
Målgruppe.
Målgruppen er det travle menneske/familie der ikke har tid eller overskud til at til at tænke på, hvad der skal laves til aftensmad eller handle ind. Det primært til familier med karrieforældre, som har brug for en ekstra time i døgnet, og det kan de få her. Det når altså ud til en bred målgruppe, fordi det netop er sunde og hurtige løsninger.
Det er gratis at oprette en konto