1 / 4 sider - klik for at bladre

Fysikopgaver om lys, vandføring og projektilbevægelse

  • Fysik
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fysikopgaver om lys, vandføring og projektilbevægelse er en fysik-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (817 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 25. september 2018.

Denne opgave indeholder besvarelser af fire fysikopgaver. Den første omhandler beregning af frekvens og energi for fotoner fra en laser. Derefter følger opgaver om vandføring og elektrisk ladning. Afslutningsvis behandles projektilbevægelse fra en klippe og en estimeringsopgave om en dryppende vandhane.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret besvarelse af fysikopgaver med klare forklaringer og formler. Giver god indsigt i forskellige fysikemner.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • elektrisk ladning
  • energi
  • fotoner
  • frekvens
  • fysik
  • kinematik
  • laser
  • projektilbevægelse
  • strømstyrke
  • vandføring

Opstilling og forklarende tekst til besvarelse af opgaven. Se evt. SV´s note om besvarelse af skriftlige opgaver.

Opgave 1:

En laser udsender rødt lys med effekten 1,0 mW. Bølgelængden af lyset er 632,8 nm.

Beregn frekvensen af strålingen

Frekvensen er givet ved følgende formel

f=c?

f, er her frekvensen, målt i Hz. C er lysets hastighed i ms. ? er bølgelængden i nm.

Jeg indsætter værdierne i formlen.

Derved er frekvensen 473755,46 Hz ved en laser med lyset på 632,8 nm.

Beregn energien af hver foton

Energien af hver Foton er givet ved

Efoton=h*f

h er Plancks konstant, mens f er den fundende frekvens.

Jeg kan nu indsætte værdierne i formlen.

Dette betyder at energien for hver foton er 3,14*10-28 J, i dette tilfælde med den givende frekvens.

Beregn, hvor mange fotoner der pr. sek. udsendes fra laseren

Opgave 2:

Et vandrør har en vandføring på 2,6 L/s. Hvor meget vand strømmer gennem vandrøret på 7,0 sek.?

For at beregne mængden af vand der strømmer gennem vandrøret på 7,0 sekunder, ganger jeg vanføringen med antallet af sekunder, da vandføringens enhed er givet ved antal liter per sekund.

Derved strømmes der 18.2 liter vand gennem vandrøret på 7,0 sekunder, med en vandføring på 2,6 liter pr. sekund.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver