Side 1 af 2

Varulvene kommer til byen

Varulvene kommer til byen er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (825 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2018.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Varulvene kommer til byen

vi skulle skrive en reportage om vores norgetur i 2018. her er en god reportage om et spil kaldet vareulv. denne kan bruges til mange ting. udrag: ’’ Der er sket to mord i nat ’’ lød det nogle gange ved det firkantede bord i spisestuen. Da en flok teenagers spillede det ikke så kendte kortrollespil Varulv, lørdag aften i Geilo, Norge.

Uddrag fra opgaven

Varulvene kommer til byen. ’’ Der er sket to mord i nat ’’ lød det nogle gange ved det firkantede bord i spisestuen. Da en flok teenagers spillede det ikke så kendte kortrollespil Varulv, lørdag aften i Geilo, Norge. Skrevet af: Laura F.B. Lyman Reglerne bliver opremset, kortene bliver beskrevet og nu er de 6 teenager klar til at spille kortrollespillet: varulv. Efter de 10 minutters regelopremsning er ungerne klar til at spille. De sidder alle med et hvidt kort på bordet der er med til at afgøre deres skæbne for resten af spillet. Men, der skal jo først vælges

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver