Rum skabes i et billede ved at gøre nære ting store og fjerne ting små, samt ved at gøre farverne koldere og mere slørede i baggrunden. Overlapning og repoussoir er betegnelser for rumskabende virkemidler.
Overlapning det vil sige at rummet ikke er defineret og at menneskerne ikke ligner bestemte personer i stedet fremkommer rummet ved at det ene billede flade lægges over det næste.
fx thronende madonna cimabue fra 1270
Repoussoir er betegnelsen for et element i forgrunden af billedet der skubber baggrunden tilbage og skaber stor dybde.
Forgrund, mellemgrund, baggrund er en inddeling af billedet i dybden.
På dette foto kan vi se at træerne er klart defineret forgrund som skubber landskabet og horisonten bagud hviklet skaber dybt rum.
Liniære gradienter: Objekter, der normalt har samme størrelse, bliver gradvist mindre i billedet for at give af dybde
Optiske gradienter Objekter eller farver udviskes for at give af dybde
Linearperspektivet er når alle indad førende linjer løber sammen i et punkt. Det er forsvindingspunktet. Det er lettest at konstruere linearperspektivet, hvis linjerne er rette og løber parallelt.
Et eksempel på linearperspektiv er maleriet af Jesus sidste måltid med sine disciple af Leonardo da Vinci fra 1495. Vi har de 12 disciple som skaber paralle linjer mod midte punktet og hvis man tager et dybere kig ser man at de paralle linjer samler sig og fokuser på Jesus som er det vigtigste element på billedet.
Det er gratis at oprette en konto